Ризница знања у Бачком Петровцу: Гимназија "Јан Колар" је место где Срби и Словаци заједно уче! (ВИДЕО)
Гимназија "Јан Колар" са домом ученика у Бачком Петровцу основана је 1. октобра 1919. године.
Првобитна зграда је урађена 1923. године из сопствених добровољних средстава, а уз помоћ чехословачке владе и Словака у Америци и Канади, али и радом мештана Бачког Петровца.
Гимназија је била значајна културна установа Словака у Југославији, ту су радили многи академици, доктори наука, уметници и инжењери. Иако је основана за потребе словачке мањине и све до данас била једина гимназија са словачким наставним језиком, она се никада није затварала у узане националне оквире. Увек је комуницирала са својом околином и отварала је и српска одељења.
Стари симбол Чоке: Дворац "Марчибањи" мами туристе својом интригантном историјском причом! (ВИДЕО)
Најстарија кућа у Бачком Петровцу ризница историје: Глинени кућерак сведок народне архитектуре и духовности (ВИДЕО)
Лепота барока у срцу Вршца: Владичански двор плени својом грациозношћу (ВИДЕО)
Карактеристичне особине у раду гимназије су, поред добре и квалитетне наставе и разноврсне vannastavne активности ученика и професора: ученичка удружења, стручне, уметничке и спортске секције. Секција "Сладкович" делује без прекида од 1. октобра 1925. године до данас и захваљујући њему још живи словачка литература у Србији.
Јан Колар познат под псеудонимом Чехобрат Противштурски је био словачки политичар, песник и писац, идеолог словачког народног препорода и представник чешког народног препорода лингвиста, археолог, евангелистички свештеник и главни идеолог Панславизма. Пореклом је из сељачко- занатлијске породице. Током и после револуционарних догађаја 1848.- 1849. године деловао је у Бечу, у службама царског двора као саветник и "повереник за питања Словачке". Предложио је самоуправу Словачке и словачке школе са чешким наставним програмом. Због подршке двору током револуције награђен је 1849. тако што су га именовали за изванредног професора словенске археологије на универзитету у Бечу где се интересовао за археолошка истраживања.
У оквиру гимназије основана је и Учитељска школа, што је имало велики значај за судбину Словака који живе у Војводини у контексту познавања, ширења и обогаћивања властите културе, језика и идентитета. Учитељску школу је до 1965.године, када је њена активност престала, завршило преко 200 словачких учитеља.
У школској години 1997/98. почео је са радом и модеран Дом ученика, изграђен уз финансијску помоћ влада Словачке Републике и Републике Србије. Омогућава студирање Словацима из целе Војводине, и поред тога што његов капацитет није довољан за потребе и интерес ученика, који би желели да похађају ову школу.
Гимназија је од почетка оснивања до краја школске године 2007/2008. апсолвирала више од 3700 ученика. Велика већина апсолвената гимназије је успешно завршила високо и више образовање. Данас је ова школа и један од регионалних центара за усавршавање наставника. Учитељи су основали Асоцијацију словачких педагога.
Опремљеност гимназије испуњава захтеве модерне школе. Ту су кабинети природних наука, две рачунарске учионице, стална изложба посвећена биологији, такође библиотека са преко 27.000 књига и галерија ликовних радова. Ученици могу да се баве спортом на школским спортским теренима: рукометом, фудбалом и кошарком.
Дворац чува ЉУБАВ за коју цела СРБИЈА ЗНА: Ленка и Лаза једино су на овом месту ЗАУВЕК ЗАЈЕДНО! (ВИДЕО)
Једино место у Србији где се ВИНО ЧУВА НА ТРАДИЦИОНАЛАН НАЧИН: Упознајте Чоку - градитељку мултикултуралности (ВИДЕО)
КОЦКА, БОЛЕСТ И ШКОЛА: Историја ЧУДЕСНОГ дворца у Јарковцима (ВИДЕО)
ЛЕПОТА И ШАРМ МОДЕРНЕ ОПШТИНЕ: Упознајте Инђију (ВИДЕО)
ЕТНО КУЋА МАРАДИК: Сремска традиција дуга више од 150 година (ВИДЕО)