Стодеведесетогодишња евангелистичка црква на 50 км од Београда: Ево откуд тамо!
Изградња трајала од 1824. до 1828. године
У општини Ковачица, површине 419 километара квадратних распоређених на осам насеља - Идвор, Дебељача, Падина, Уздин, Црепаја, Самош, Путниково и Ковачица, налази се 11 сакралних објеката. Реч је о црквама и храмовима намењеним задовољењу духовних потреба Словака, Срба, Мађара, Румуна и других народа који бројку од 27.890 мештана чине значајнијом.
ГИМНАЗИЈА САВА ШУМАНОВИЋ ШИД: Основана је 1951. године, а сада броји негде око 400 ученика
У Ковачици је тако 1828. године изграђена евангелистичка црква, као трећа по "старини". Њена изградња је, према пројекту архитеката из Темишвара - Судаја и Кунза, почела четири године раније. Иако овај податак наводи на помисао да се ради о румунском храму, он је заправо словачки.
- У ово време у Ковачици Словаци се припајају словачкој евангелистичкој и католичкој цркви, и заједничком градњом храма начињен је и компромис приликом осликавања унутрашњости цркве - стоји на сајту Туристичке организације општине Ковачица (ТООК).
Спомен-кућа Мартина Јонаша: Завирите у дом великана! (ИНФОГРАФИК)
Током две године - 1838. и 1839. године - она је осликана мотивима карактеристичним за словачке цркве. Олтарску слику "Молитва Христа у Готсеманском врту" ипак је насликао познати српски сликар, иконограф и портретиста Константин Данил.
Оно што ову цркву - становницима других општина Србије у којима је заступљена већинска (православна) вероисповест - чини посебно егзотичном јесу оргуље. Оне су инсталиране 1914. године када је дозидан и торањ-зворник. Због акустике којом се такође истиче, овај храм је посебно погодан за културне манифестације. У њему се, како се на сајту ТООК-а наводи, осим богослужења неретко одржавају и концерти озбиљне музике.