Спој Мађарске и Србије у срцу Војводине: Упознајте верне чуваре традиције и културе
Ово је прича о њиховом доласку на ове просторе
Општину Ковачица, смештену у срцу плодоносне Војводине, чине насеља Дебељача, Идвор, Ковачица, Падина, Путниково, Самош, Уздим и Црепаја. Свако од њих може се похвалити богатом историјом као и природним лепотама које маме посетиоце да посете овај туристички бисер.
Последња бранитељка наивне уметности у Војводини: Ово је прича о магичном Алжебетином кисту (ФОТО)
Овај град зову МАЛА ВОЈВОДИНА, а ево и због чега!
Дебељача се као српско насеље први пут јавља у писаним документима из 1660. године, насељена породицама трговаца и бирташа. Овде је увек било неколико породица Срба, а од 1794. године се у писаним документима бележи пораст броја мађарског становништва које насељава овај предео. Четири деценије касније, колера је однела добар део становништва, тако да се већи број Мађара враћа у своју постојбину.
У знак сећања на њих, али и на оне који су остали на овим просторима, у Дебељачи је подигнут Етно музеј, како би се сачувала етнографска одлика Мађара који су у општини насељени само у овом селу. Музеј, као експонате, садржи предмете за свакодневну употребу из XVII века и састоји се из четири одељења.
У првом одељењу изложени су најстарији сачувани експонати мађарске народне ношње, разни ткани предмети (мараме, кошуље, сукње, чизме, бунде). Такође могу се видети ручни радови украшени чувеним мађарским везом и црвеним детаљима.
Знате ли шта су БРИНДЗОВАНЕ КНЕДЛЕ? Ово традиционално јело Словака, Срби ОБОЖАВАЈУ!
У другом одељењу налазе се предмети који су служили у свакодневној употреби људи. Ту су изложене керамичке посуде за чување зимнице, за печење ракије, предмети за покућство који су изашли из употребе.
У трећем одељењу су изложени експонати који нам могу дочарати период екстезивне земљорадње и сточарства и умешност тадашњих занатлија у изради ових предмета (јарам, чегртаљка, справа за везивање снопова, први плуг, прибор за коњску запрегу).
У четвртом одељењу смештен је инвентар старе апотеке, чувене на овом простору. Апотека је била својина Амбрози Шандора који је учио школу и студирао у Будимпешти и одатле донео опрему за своју апотеку. Ова апотека била је прва у овом делу Баната. Апотекар је први правио козметичке препарате и парфеме, по рецептима бечких и пештанских апотекара. Прибори за прву биохемијску лабораторију у Војводини брижно су сачувани и представљени. Припадник више грађанске класе, овај апотекар, поклонио је и свој намештај из куће овој етнографској поставци.
Ово је СРПСКИ ГРАД у коме живе СЛОВАЦИ! Ево шта све нисте знали о њима!
Ходник музеја послужио је да се представи још један важан детаљ из живота старе Дебељаче. То је Дебељачки вашар, који траје још данас и одржава се сваке године, последњег петка у мају и августу. Слике које нам дочаравају тадашњу атмосферу са вашара указују на важну привредну корист трговине за Дебељачу од његовог настанка до данас. Некада је вашар трајао три дана са тачно одређеним данима трговине коњима, овцама, свињама и занатским производима. Данас се мештани и околина носталгично сећају лицидерских срца, алви и шећерне пене.
Уколико посетите овај скривени бисер Војводине, имаћете јединствену прилику да се упознате културу и традицију Мађара који су своје обичаје пренели у Војводину и ту их прилагодили нашем поднебљу.