СРПСКА ТРАДИЦИЈА У ДИГИТАЛНОМ ФОРМАТУ: Како су новосадски музичари пренели духовну музику на интернет?
Дигитална хорска ризница настала је у склопу пројекта Нови Сад - Европска престоница културе.
Музика представља једно од најлепших стваралаштава уметности. Она је свуда око нас, испуњава нас, њој се окрећемо када нам је тешко и када славимо. Музика је ту да помоћу ње испољимо своје емоције и стања.
ВОЈВОДИНА СПРЕМНА ЗА ВЕЛИКИ ПРОЈЕКАТ: Покрајинска влада унапређује енергетску ефикасност јавних објеката
ИНВЕСТИЦИЈА ОД МИЛИЈАРДУ ДИНАРА: У Новом Саду следеће године велика улагања!
НОВИ САД ДОНЕО ОДЛУКУ: Усвојен нови буџет, омогућена реализација великих пројеката
Зато је и ова грана уметности добила своју дигитализовану форму.
Професорка и диригенткиња хора музичке школе "Исидор Бајић" у Новом Саду Тамара Аадамов-Петијевић, одлучила се на корак који досад није постојао на нашим просторима.
Са својим ученицима и сарадницима, створила је пројекат у склопу којег су дигитализоване најлепше мелодије из српске историје и постављене на онлајн платформу како би сваки грађанин Србије (а и они ван ње) могао да послуша неке од њих.
Како она каже, идеја за Дигиталну хорску ризницу настала је након оснивања Хорске асоцијације 2017. године, међутим, потреба за њом јавила се много раније.
Како наводи, избор сарадника за овај пројекат није био тежак јер у својим контактима има многе који знају да певају и сналазе се у студију.
- То је нешто што се ради деценијама, имам читаву мрежу контаката, знам који људи знају да певају и који имају добре интонације. Било је потребно из неколико хорова којим диригујем наћи добре певаче, који имају искуства са снимањем. То је специфичан процес, морате бити концентрисани и имати одличну интинтонацију како бисте певали са слушалицама на ушима, што је мало непријатно. Такође, морају добро знати хорске деонице - објашњава Тамара Адамов-Петијевић.
Диригенткиња наводи да је први стадијум био припрема аудио фајлова, за који каже да је био доста компликован из специфичних разлога.
- Било је потребно прекуцати све ноте путем посебних програма, ту је било за почетак 20 композиција српске духовне музике. Касније ћемо, наравно, додавати још разноврсних композиција, а пројекат ће трајати годинама. Планирамо да много материјала ставимо на интернет. Након стварања аудио фајлова, праве се матрице на које сваки хорски глас снима своју деоницу и на крају добијамо резултат продукцијом аудио фајлова. На крају правимо и видео фајлове на којима се виде ноте, што је веома корисно јер сваки певач може да прати своју деоницу - објашњава Тамара.
Она каже да овај пројекат помаже свим заинтересованима и да науче да певају, јер се у позадини чује цео хор, док појединац прати свој глас и учи га без одласка на хорску пробу, тако да је Дигитална хорска ризница првенствено намењена аматерима.
- Учење чини лакшим онима који теже уче и којима је потребно више проба. То је наравно велика помоћ нама диригентима, многи од њих ми се јављају из читавог света и захваљују јер је много олакшан рад - наводи професорка Петијевић.
Додаје и да је пројекат био од великог значаја и у току пандемије, а како каже, чак и да ванредне ситуације није било, много би помогао аматерима који немају хорског искуства, а желе да певају.
Још једна велика предност је и то што ће текстови песама бити објављени на два писма - ћирилици и латиници и на тај начин омогућити свима који нису са нашег говорног подручја да разумеју српску музику.
- Верујемо да ће пројекат помоћи порасту интересовања за хорско певање које се мало смањило у ово модернизовано време - закључује Тамара Адамов-Петијевић.
Путем овог пројекта, који је на светском нивоу, свима ће бити омогућено да разумеју нашу духовну, световну и народну музику, а најбитније је што ће она бити сачувана од заборава кроз дуги низ година.