Тамо где магија постаје стварност: Приче о бајковитим дворцима у срцу Војводине и онима који су их градили (ФОТО)
Сваки од њих посебан на свој начин
Верни чувари традиције, места скривања тајни и легенди, бајковити дворци Војводине представљају прави туристички бисер и место које обавезно морате посетити.
Крсте се са три прста, али гледају ка Ватикану: У срцу Војводине гркокатолици чувају своју традицију
Спој Мађарске и Србије у срцу Војводине: Упознајте верне чуваре традиције и културе
Њихова архитектура просто одузима дах, а сваки од њих чува неку своју причу о прохујалим временима којих се данас са стом сећамо.
Томанова вила, обликована стилским обележјима мађарске, саграђена је почетком 20. века коју је пројектовао архитекта уз Будимпеште, за јеврејску породицу Томан. Поред ове велелепне грађевине, они су имали велике поседе на северу Врбаса, где се и данас налази салаш са истим именом. Након смрти главе pporodice, до Другог светског рата су ту живеле њгова удовица и две кћерке.
После Другог Светског Рата у вили је био једно кратко време смештен катастар општине Врбас, са сиромашним информацијама, јер су након поплаве у старој згради катастра 1945. године све информације биле уништене.
Данас, у вили је филијала у власништву предузећа Д.Д.О.Р. Нови Сад, пре десетак година је извршена ревитализација и налази се у одличном је стању. Зграда је под заштитом државе, а за сада није отворена за посетиоце.
Вила у Савином Селу је изграђена крајем 19. века века у стилу мађарске сецесије. Саграђена је као породична кућа тадашњег велепоседника који је имао и млин у истом месту. Данас се у вили налази издвојена амбуланта медицинског центра. Зграда је пре неколико година рестаурирана и налази се у odličnomm стању.
Понос српске наивне уметности: Он је поделио злато са Салвадором Далијем!
Чувени врбашки дворац код железничке станице саграђен је половином деветнаестог века за непознатог власника. Почетком двадесетог века зграду је откупио Табори Ђула, где је живео са својим кћеркама. Таборијеви су се бавили угоститељством, виноградарством, воћарством и производњом и трговином житарицама.Породица Табори, је задржала дворац до 1944. године када им је држава запленила посед.
Постоји легенда која говори да је у Врбасу живео барон који је био изузетно моћан. При изградњи пруге од Суботице до Новог Сада он је послао једно писмо у Беч, како би му тадашње власти Аустроугарске Монархије омогућиле да кроз његово место прође железница.
ОВДЕ СЕ СРЕЋУ ПРАВОСЛАВЉЕ И КАТОЛИЧАНСТВО: Прича о највећем духовном богатству Жабља (ФОТО)
И данас, када погледате карту Војводине, видећете да је железничка пруга кроз Панонску равницу изузетно права. Само код прилаза Врбасу, градитељи су направили једну велику кривину како би пруга прошла кроз место, а затим се поново исправља и наставља истим правцем.
Од тада, због потреба барона, Врбас је међународна станица у коју сваки воз стаје.