Верске установе које красе ову војвођанску општину (ФОТО)
Спој вера
Општина Бачки Петровац, у Војводини, има велики број верских установа.
БАЦКИ ПЕТРОВАЦ
Католичка црква Св. Адалберта
До краја Првог светског рата у Петровцу не постоји католичка заједница. Тек по доласку првих досељеника из Хрватске и Босне, јавља се потреба за изградњом цркве, на иницијативу католичког бискупа Лајча Будановића 1937. године у центру насеља почиње изградња цркве која је посвећена Св. Адалберту.
Баптистичка црква
Основана је давне 1897. године. Стара црквена зграда у центру насеља тако је доживела свој 100.годишњи јубилеј. Због раста броја верника 2000.године се родила визија о градњи новог, савременог молитвеног дома са свим пропратним садржајима. Следећих година се ова визија и остварила. Цео пројекат је углавном изграђен добровољним радом домаћих и неколико страних група.
Свечано отварање нове црквене зграде било је 26.јуна 2005.године. Мото свечаности је био: „… јер ће се дом мој звати дом молитве свим народима.“ ( Свето писмо, Исаија 56,7б). Овај стих и данас одражава самопослање и службу баптистичке цркве како у Петровцу, тако и шире. Осим главне сале ( капацитета 850 седишта ) постоје и помоћне просторије за креативне службе свим генерацијама.
Словачка Евангеличка црква
Грађевина која ће вам привући пажњу док се приближавате Бачком Петровцу је свакако Словачка Евангеличка црква са својим торњем и звоником. По величини је друга Евангеличка црква у Европи, изграђена по пројекту инжењера Јакоба Шмауса 1823. године, на месту прве подигнуте цркве из 1783. године чиме је Петровац постао центар духовног живота Словака у Бачкој.
ГЛОЖАН
Евангеличка црква
На обали Дунава код насеља у римском периоду за време владавине цара Диоклецијана је подигнут цаструм (утврђење) Онагринум, који је важан за словачко становништво у Гложану јер су од камена ове тврђаве поставили темеље евангелистичке цркве много касније 1792. године. Посвећење храма је одржано 1797. Велике реконструкције су извршене 1924. и крајем XX века.
Православна црква Св.Јована Крститеља
Помиње се у списима још у XVIII веку. Црква која се сад налази у Гложану је саграђена 1839., унутрашњост је скромно уређена, иконописи немају већу уметничку вредност, једина вреднија икона је поклон Петра Василића из Чиба ( Челарева) из 1856. године. Црква је посвећена Јовану Крститељу. Крајем XIX века у Гложану се помиње и црквена школа. Православна црква у овом насељу врши своју функцију до краја Другог светског рата кад се већина срба сели у суседна насеља. Црква се одржава у добром стању а последње реновирање је извршено 1961. године.
У Бачком Петровцу имате места која ће вас вратити неколико деценија уназад (ФОТО)
МАГЛИЋ
Православна црква Св.Лазара
Након Другог светског рата у Буљкесу се мења национална структура и преовладава становништво српске националности. Услед насељавања породица православне вероисповести, јавља се потреба за изградњом и нове цркве. Темељи цркве су постављени 2006.године и градња још увек траје. Црква је посвећена Светом Лазару.
Немачка евангелистичка црква
У другој половини XVIII века, приликом насељавања тадашњег Буљкеса, а данашњег Маглића, подигнута је дрвена грађевина за молитву. Пошто је због лошег материјала убрзо постала трошна и рушевна, становници Буљкеса су 1814. године једногласно одлучили да изгаде нову цркву.
Камен темељац је положен 29.септембра 1817.године, а у октобру 1820.године црква је била саграђена. Изнад врата постављен је натпис "Део ет ДеВотон БУЛкесзенес ДИЦант еВангеЛИЦИ", што у преводу значи: "Посвећена преданост Богу од евангеличких Буљкешана", с тим што се година 1820. чита из великих латинских слова.
Спољашњи изглед грађевине је у барокном стилу. Унутрашњост црквене зграде је оштећена након Другог светског рата.
КУЛПИН
Евангелистичка црква
Настала је 1875. године, изграђена 132 године после насељавања словака у Кулпину. Овај сакрални објекат градио је познати новосадски градитељ Алојз Чочек у неороманском стилу. Оргуље у цркви су двојмануалне, купљене у Пешти 1891 године. Оно што их чини уникатним је скулптура краља Давида са харфом смештена на врху.
На олтарској слици је представљена Последња вечера, верзија најсличнија Да Винчијевој. Као и већину храмова одликује га изузетна акустичност, што су искусили многи познати музичари концертирајући у овом храму.
Православна црква Вазнесења господњег
На месту тада старе црквице породица Стратимировић подиже нову цркву 1813. године. Иконостас у цркви је дело чувеног иконописца Јована Кљајића. То је јединствено дело каквог нема ни у једној војвођанској цркви. Сви чланови чувене породице Стратимировић, која је представљала највиши ниво српске војне и црквене аристократије у Хабсбуршкој монархији су сахрањени у порти ове цркве.
Текст који сте прочитали реализован је у оквиру пројекта ,,Бачки Петровац - место које волим", који се реализује у сарадњи са истоименом општином.