Jedna od NAJSTARIJIH biblioteka u Vojvodini: Nalazi se u ovom gradu i ODUŠEVIĆE vas svojim sadržajem (FOTO)
Osnovao ju je kapelan Štefan Homola
Kulturni život vojvođanskih Slovaka traje od 19. veka. Davne 1842. godine je otvorena prva biblioteka u Bačkom Petrovcu, kao biblioteka Nedeljne škole.
Mesto gde mladi rado provode svoje vreme - slovačka gimnazija “Jan Kolar” u Bačkom Petrovcu
Ovu školu za odrasle je osnovao kapelan Štefan Homola, pomoćnik kod evangelističkog sveštenika. U njoj je predavao o najnovijim dostignućima u poljuprivredi, kulturi, zadrugarstvu i ostalim delatnostima.
Ovo je JEDINI profesionalni slovački teatar u Srbiji, a evo u kom gradu se nalazi!
Jedna od najstarijih biblioteka u Vojvodini
Od biblioteke u Bačkom Petrovcu starija je samo biblioteka u Irigu, koja je osnovana 1842. godine.
U to vreme biblioteci su knjige davali na poklon Jan Kolar, utemeljivač sveslovenske ideje, Jan Stehlo, Karol Štur, sam Homola i drugi ugledni ljudi kod Slovaka. Biblioteka je bila aktivna do prvog svetskog rata.
Posle Prvog svetskog rata u Bačkom Petrovcu je nikao veći broj biblioteka i čitališta. Biblioteke su imala svoja udruženja kao na primer: udruženje zanatlija, udruženje zemljoradnika, studenti, u gimnaziji su osnovali biblioteku profesora i učenika a svoje čitalište je imalo udruženje žena, sokolsko udruženje, neka manja udruženja kao što su bili pčelari, fond siromašnih đaka i sl.
Te davne 1845. godine u Bačkom Petrovcu je osnovana i druga biblioteka – bila je to biblioteka udruženja slovačkih učitelja, koja je funkcionisala do kraja 19. veka.
Biblioteka Matice slovačke u Jugoslaviji, osnovana 1933. godine, je u to vreme bila najveća i najorganizovanija i imala je putujuće biblioteke u svim slovačkim naseljima u Vojvodini. Do kraja Drugog svetskog rata u ovu biblioteku su svoje fondove poklonile i ostale lokalne biblioteke, koje su prestajale sa radom.
Posle gašenja Matice slovačke u Jugoslaviji, knjige su 1950. godine poklonjene tada osnovanoj Slovačkoj centralnoj biblioteci. Tokom 60-tih godina kod reorganizacije biblioteka, ova je postala opštinska biblioteka, a od 70-tih godina zbog finansijskih poteškoća se preselila pod patronat Doma kulture.
U okviru Doma kulture biblioteka je delovala do kraja 1995. godine, kada je osnovana pod imenom Biblioteka "Štefan Homola" kao samostalna kulturna institucija.
Knjige su sređene prema međunarodnom UDK standardu, formirana je zavičajna zbirka, koja sadrži knjige i periodike, pisane pretežno na slovačkom jeziku. Fondovi stare i retke građe su na nemačkom, mađarskom, latinskom, slovačkom, češkom, srpskom, francuskom i engleskom jeziku, deo čine legati koje je biblioteka dobila na poklon a fond je rekonstruisan i prema bibliotekama i čitalištima koje su postojale u Bačkom Petrovcu.
Zuzke Medveđ - slikarka dvadesetog veka i samouka seoska devojka iz Bačkog Petrovca (FOTO)
Od početka 1997. godine biblioteka izdaje interni časopis na slovačkom jeziku "Liber" koji ima funkciju bibliotečkog informatora.
U njoj se organizuju razne svečanosti, sednice sednice Opštinskog veća Opštine Bački Petrovac i drugi događaji bitni kako za opštinu, tako i za kulturni život.
Jedan takav događaj je bio i poseta guvernera Narodne banke Slovačke Republike Jozefa Makuha. On je došao u posetu u avgustu 2017. godine i tada je bila svečano otvorena izložba novčanica i kovanog novca od nastanka Slovačke Republike do danas (1993 – 2017).
Izložba je do 11. oktobra 2017. godine otvorena za sve posetioce.