Једна од НАЈСТАРИЈИХ библиотека у Војводини: Налази се у овом граду и ОДУШЕВИЋЕ вас својим садржајем (ФОТО)
Основао ју је капелан Штефан Хомола
Културни живот војвођанских Словака траје од 19. века. Давне 1842. године је отворена прва библиотека у Бачком Петровцу, као библиотека Недељне школе.
Место где млади радо проводе своје време - словачка гимназија “Јан Колар” у Бачком Петровцу
Ову школу за одрасле је основао капелан Штефан Хомола, помоћник код евангелистичког свештеника. У њој је предавао о најновијим достигнућима у пољупривреди, култури, задругарству и осталим делатностима.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
Једна од најстаријих библиотека у Војводини
Од библиотеке у Бачком Петровцу старија је само библиотека у Иригу, која је основана 1842. године.
У то време библиотеци су књиге давали на поклон Јан Колар, утемељивач свесловенске идеје, Јан Стехло, Карол Штур, сам Хомола и други угледни људи код Словака. Библиотека је била активна до првог светског рата.
После Првог светског рата у Бачком Петровцу је никао већи број библиотека и читалишта. Библиотеке су имала своја удружења као на пример: удружење занатлија, удружење земљорадника, студенти, у гимназији су основали библиотеку професора и ученика а своје читалиште је имало удружење жена, соколско удружење, нека мања удружења као што су били пчелари, фонд сиромашних ђака и сл.
Те давне 1845. године у Бачком Петровцу је основана и друга библиотека – била је то библиотека удружења словачких учитеља, која је функционисала до краја 19. века.
Библиотека Матице словачке у Југославији, основана 1933. године, је у то време била највећа и најорганизованија и имала је путујуће библиотеке у свим словачким насељима у Војводини. До краја Другог светског рата у ову библиотеку су своје фондове поклониле и остале локалне библиотеке, које су престајале са радом.
После гашења Матице словачке у Југославији, књиге су 1950. године поклоњене тада основаној Словачкој централној библиотеци. Током 60-тих година код реорганизације библиотека, ова је постала општинска библиотека, а од 70-тих година због финансијских потешкоћа се преселила под патронат Дома културе.
У оквиру Дома културе библиотека је деловала до краја 1995. године, када је основана под именом Библиотека "Штефан Хомола" као самостална културна институција.
Књиге су сређене према међународном УДК стандарду, формирана је завичајна збирка, која садржи књиге и периодике, писане претежно на словачком језику. Фондови старе и ретке грађе су на немачком, мађарском, латинском, словачком, чешком, српском, француском и енглеском језику, део чине легати које је библиотека добила на поклон а фонд је реконструисан и према библиотекама и читалиштима које су постојале у Бачком Петровцу.
Зузке Медвеђ - сликарка двадесетог века и самоука сеоска девојка из Бачког Петровца (ФОТО)
Од почетка 1997. године библиотека издаје интерни часопис на словачком језику "Либер" који има функцију библиотечког информатора.
У њој се организују разне свечаности, седнице седнице Општинског већа Општине Бачки Петровац и други догађаји битни како за општину, тако и за културни живот.
Један такав догађај је био и посета гувернера Народне банке Словачке Републике Јозефа Макуха. Он је дошао у посету у августу 2017. године и тада је била свечано отворена изложба новчаница и кованог новца од настанка Словачке Републике до данас (1993 – 2017).
Изложба је до 11. октобра 2017. године отворена за све посетиоце.