Вучевић: Улога цара Петра Великог као оснивача Руске школе у Сремским Карловцима битна страница у историји културних веза наша два народа
Данас је у Сремским Карловцима, једном од најзначајнијих српских градова у историји, откривена спомен-биста Петра И Алексејевича Романова – Петра Великог,највећег и најпросвећенијег владара у вековној историји Русије и једног од најзначајнијих државника и реформатора 18. века.
У граду мира, вере и образовања биста Петра Великог постављена је на Тргу патријарха Бранковића испред зграде Карловачке богословије, а данашњим даном обележава се и 350 година од рођења тог великог утемељитеља руске државе и културе. Свечана церемонија откривања споменика почела је химном Републике Србије и химном Русије у изведби хора Тамаре Петијевић "Св. Стефан Дечански", а присутнима су се обратили и председник Општине Сремски Карловци Александар Стојкечић, председник Покрајинске владе Игор Мировић, као и саветник за културу председника Русије Владимир Толстој.
СКАНДАЛ НА ГРЧКОЈ НАЦИОНАЛНОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: Показали гледаоцима како да УКРАДУ гориво!
Вучевић: Дунав кроз Србију пулсира и доноси јој живот, даје нам осећај слободе и радости, он је наша друга кућа
"КУРТИ САЊА ДА ЈЕ НОВИ ЗЕЛЕНСКИ" Никад оштрија конференција председника Вучића: Он је МАЛИ КАЛИБАР у сваком смислу! (ВИДЕО)
Улога цара Петра Великог као оснивача Руске школе у Сремским Карловцима и његова помоћ фрушкогорским манастирима су битне странице у историји културних веза српског и руског народа.
- Много је датума у историји руског и српског народа који заслужују дивљење и захвалност. Много је личности које су утицале на приближавање наших народа. Наша част нам не дозвољава да заборавимо на људе који су нашим прецима донели просперитет у ни мало лаким околностима. Много је припадника руског народа који су оставили снажан печат у оквиру нашег нематеријалног културног наслеђа - рекао је градоначелник Милош Вучевић.
Он додаје да је Петар Велики био велик и за српску историју и за Сремске Карловце, као и да је једна од најлепших српских књига је писана о његовом животу, али да исто тако не смемо заборавити Захарија Орфелина који је покренуо славеносрпски магазин и који се сматра зачетником српске штампе. Житије Петра Великог је ванвременско дело Захарија Орфелина, што говори да је Нови Сад још пре 250 година имао врхунског уметника, писца, бакроресца и штампара - нагласио је градоначелник.
Петар Велики је 1724. године потписао указ о слању руских учитеља у Србију, а годину дана касније основана је прва српска школа у Сремским Карловцима. Из ње је 1791. настала и Прва српска гимназија, најстарија школа такве врсте на српском језику.
Како је истакао Игор Мировић, највећи владар у вековној историји Русије био је један од највећих српских пријатеља.
- Стојимо на месту између православне Богословије и Патријаршије, а питање је да ли бисмо могли да створимо дух нашег народа и постанемо оно што смо данас, да почетком 18. века Петар Велики није донео одлуку да у Карловцима оснује прву школу - рекао је Мировић.
Посебну захвалност присутнима упутио је председник Општине Сремски Карловци Александар Стојкечић, који је са поносом истакао колико јаку везу имају српски и руски народ.
- Као саставни и неодвојиви део српске историје и културе, руски цар Петар Велики заслужио је да се налази овде, међу нама и са нама изјавио је Стојкечић.
Владимир Толстој, саветник за културу председника Руске Федерације, казао је да је Петар Велики симбол моћи, развоја и енергије те је данашњи дан веома значајан и изразио захвалност у име целог Руског народа.
Јевгениј Баранов, директор Руског дома у Београду, вечерас је у Карловачкој гиманзији отворио изложбу "Српско-руски односи у доба Петра Великог".
БОНУС ВИДЕО: Стравичне сцене: Исцурео гас у Јордану - повређено више од 100 особа