Да ли се по штенету пас познаје?
Да ли начин на који се штене понаша може да предвиди нарав пса у одраслом добу?
Одабир и усвајање пса није баш тако једноставна одлука. Осим вођења рачуна о условима и животном окружењу, будући власници обично имају различите жеље у вези с расом, физичким карактеристикама али и карактеристикама личности пса.
Ове песме су МЕГА ХИТОВИ, а приче о томе како су настале посебно одушевљавају
Осмех је овом псу помогао да добије нове власнике, ево и како! (ВИДЕО)
Прве процене
Типичан узраст тестирања је седма недеља живота, а многи тренери врше процену између првог и десетог дана. Циљ је да се испита склоност ка одређеном понашању кроз интеракцију с непознатим људима, игру, истраживање предмета и околине, реаговање на изненадни шум. На пример, према једном од тестова, уколико штене искаже вољу и намеру да донесе предмет који је бачен током игре, то би требало да нам укаже да ће израсти у доброг радног пса или пса водича. Међутим, и поред распрострањености оваквих "званичних" тестова и савета, до сада није постојало ниједно истраживање које би подржало претпоставку да понашање тек рођеног пса може да одреди понашање у одраслом добу.
Научно доказано: ПСИ на људе гледају као на ПОРОДИЦУ!
Да ли је заиста здраво да ЉУБИМО псе и они нас?
Студија
Стефание Риемер с Универзитета за ветеринарску медицину у Бечу, одлучила је да прати псе расе бордер коли од рођења до одраслог доба како би најзад понудила одговор на питање да ли тестови у раном добу могу да предвиде будуће понашање. Тестирала је псе три пута – на узрасту 2–10 дана, како би утврдила њихов ниво активности, јачину сисања и количину буке коју праве кад се изолују од мајке; на узрасту 40–50 дана (такозвани круцијални период социјализације) и на узрасту 1,5–2 године. Тестови су се састојали од истраживања нове средине, интеракције с непознатим експериментатором и предметима, игре, конфликтних ситуација и симулираног одласка код ветеринара.
МАЧКЕ НЕ ПОДНОСЕ ДА СЕ НОСЕ У НАРУЧЈУ: Страх, независност, бес? Ево одговора ЗАШТО је то тако!
Резултати су показали да није било неке велике повезаности између понашања на раном и узрасту 1,5–2 године. Само једна од десет испитаних црта је остала иста, а то је активност током истраживања непознате просторије илити истраживачко понашање. Самим тим можемо да закључимо да пре шесте недеље понашање није конзистентно нити може ишта да нам каже о будућем понашању штенета. Слично се показало и у једном од претходних истраживања према коме се личност пса не стабилизује пре 86 дана живота. До тог узраста дешавале су се неочекиване и прилично велике промене – чак и врло плашљиви штенци постајали су изузетно храбри и неустрашиви, али и обрнуто. Швеђани су на добром трагу или су свега овога свесни, па не бирају војне псе за Шведске војне снаге пре 15–18 месеца живота, јер сматрају да су искуства и понашања током прве године најважнија за одређивање каснијег понашања и темперамента.
ХУМАНО ИЛИ ОКРУТНО: Шта се крије иза "ухвати и пусти" риболова?
ПРОБАЈТЕ ДА НЕ ЗАПЛАЧЕТЕ! Погледајте снимак како пси реагују када виде газду - истопиће вам срце!
Одакле долази
Стручњаци кажу и да зависи и где и како сте набавили пса. Студије сугеришу да су здравствени проблеми и проблеми у понашању чешћи уколико пса купите у продавници за кућне љубимце него код узгајивача. Пси из продавнице су чешће агресивни према људском члану породице и странцима, више се плаше других паса и имају више проблема с одвајањем од власника (сепарационом анксиозношћу). Слично се дешава и уколико усвојимо пса а да претходно нисмо видели ниједног од родитеља – 3,8 пута је већа вероватноћа да ће такав пас имати проблеме у понашању. По свему судећи, кад већ тестови не могу много тога да нам кажу од будућој личности пса, бар можемо водити рачуна о томе где да набавимо штене.
ОН НЕ ГРЕШИ! Мачак Ахил, мундијалски "ВИДОВЊАК" коначно УДОМЉЕН! (ВИДЕО)
Немојте мерити црте личности пре шестог месеца живота, јер је такво тестирање нешто попут гледања у кристалну куглу и гатања у пасуљ – неће вам пружити никакве корисне информације, а постоји опасност од учитавања и погрешног тумачења.