Да ли сте се некада запитали шта би нам све пси рекли да могу да говоре? Сазнајте десет тајни сваког пса!
Нису само мачке те које скривају своје намере и жеље, и куце умеју да нас збуне својим понашањем.
Нису само мачке те које скривају своје намере и жеље, и куце умеју да нас збуне својим понашањем. Према речима америчких стручњака за понашање паса, што власник боље упозна свог мезимца ‒ боље ће разумети и његове "скривене сигнале", па ће и човек и пас бити задовољнији.
ОТКРИВА МНОГО ТОГА О ПСУ: Да ли сте се запитали зашто ваш љубимац копа по земљи након нужде?
И управо су из тог разлога бихевиористи саставили списак десет псећих "тајни" које би нам куце радо одале да умеју да говоре. Ево и које су:
1. Не трошим ти време узалуд. Сви знамо за ону познату сцену када се пас врти укруг пре него што почне да обавља нужду, а некад овај ритуал траје и предуго. Нарочито се власници унервозе када касне и немају баш много времена да чекају да се њихов љубимац „смисли”. Међутим, постоји добар разлог за овакво понашање. Веровали или не, али у једној научној студији је утврђено да куце каке у равни са вертикалном осом Земљиног магнетног поља. Истраживање које је трајало две године и обухватило 70 паса 37 различитих раса показало је да највећи број паса преферира да врши нужду у вертикали север‒југ. Зашто инстинктивно бирају овај правац и како осећају магнетно поље Земље, још није утврђено, али барем је сада јасно чему све то окретање и тражење правог положаја. И зато стрпљења, молимо. Геније трага за „магнетном вертикалом”.
ДА ЛИ СТЕ ГА ВИДЕЛИ: Жика је нестао када је у ланчаном судару погинула његова власница Марија (ФОТО)
2. Сваки пас воли другачији кревет. Када би могао да говори, сваки пас би нам рекао следеће: „Када бираш кревет за мене, мооолим те, обрати пажњу на то како спавам. Ако волим да се склупчам и сав изувијам, онда ће ми годити кружни креветић, са страницама. Али ако се док спавам пружим колико сам дугачак и исправим све четири ноге, онда ће ми одговарати креветац (дебља простирка, душек) који нема странице. Такође, можда не знаш, али већина паса воли да има своје ћебенце у које ће да се увуче и ушушка док спава.”
ВАЖНО! Сазнајте шта ваш пас НИКАКО не сме да попије
3. То што машем репом не значи да сам добро расположен. Ево како би нам оно друго, не тако срећно махање репом објаснио сваки пас: „Ми пси, знате, понекад машемо репом и када смо изиритирани, љути или узрујани. Обрати пажњу на положај мог репа. Када ми је реп опуштен и иде лево-десно, то јесте знак да сам срећан и да ми је драго што те видим. Али ако је мој реп високо подигнут, некако укочен и не тако опуштен приликом махања, е онда је боље да ме се клониш. Тада сам веома узнемирен и узрујан, и нисам за мажење. Обрати пажњу и на мишиће мог лица и њушке. Ако уочиш чак и благу тензију, као и раширене зенице и подигнуте уши, никако нисам опуштен и буди на дистанци.”
Расте уз необичне љубимце и фасцинирана је њима! Ова девојчица има убедљиво најлепше детињство!
4. Волим да ме изазовеш. „Ми пси смо веома паметне животињке и уживамо у играма вероватно више него што ти мислиш. Много бисмо ценили ако бисте нам с времена на време негде у кући сакрили омиљену посластицу, уживамо и у ’конг’ играчкама у којима је скривена храна коју морамо да ’ископамо’, обожавамо пазл чиније за храну јер се помучимо за сваки залогај. Такође, водите нас на нова места јер волимо да истражујемо нове пределе и упознајемо нове људе и псе.”
Све су украдене одједном! Нестале 123 џиновске корњаче са Галапагоса!
5. Не дај ми да много једем. Иако је свима позната она изрека „гладан као пас”, и сви знамо да мезимци могу да једу док се не „преврну”, а онда да поново наставе, пси заправо никако не воле осећај који изазива преједање, нити је вишак килограма добар за њихово здравље. Последње истраживање америчког Центра за превенцију гојазности показало је да је невероватних 53 одсто паса љубимаца у САД гојазно. Сваки килограм вишка повећава ризик од артритиса, болести срца, канцера… Стога, не дајте псима да се преједају. Контролишите количину хране коју ваш пас уноси и одолевајте болећивом цвиљењу и тужном погледу док сте за столом и једете. У консултацији с ветеринаром одредите одговарајућу храну и количину за вашег мезимца и придржавајте се тих савета како би ваш пас био срећан, активан и здрав, и самим тим – живео дуже.
6. Можда сам стар, али и даље желим шетње, игру и твоје друштво. Пси сениори би нам рекли: „Да, више спавам (склони мој креветац на неко мирније место, али близу вас, немој ме изоловати), али то никако не значи да ми је потребно мање шетњи него кад сам био млад. Можда ћу само спорије ходати док сам напољу и теже силазити низ степенице. Такође, иако сам у годинама, и даље могу да учим нове ствари. Играј се са мном и задај ми мозгалице.”
ЦРНА ВРАНА ОГРОМНОГ СРЦА: Смиловала се на миша и са њим поделила ручак (ВИДЕО)
7. Боравак у дворишту не може да замени шетњу. И не може да замени друштво људске породице, па немојте пса остављати самог у дворишту и мислити да је срећан. Сваки пас ће вероватно седети и чекати да вас угледа, да се играте, шетате, мазите, волите… Двориште је лепо ако у њему боравите заједно.
8. Нисам неваљао да бих те нервирао, већ ми је досадно. Наука је показала да ће пси најчешће посегнути за неваљалствима ако им је досадно. Ако ваш пас лаје, скаче, руши и гризе ствари по кући – досадно му је и није срећан. Такође, треба му пажње и недостајете му. Оставите тај рачунар или телефон, поведите свог пса у шетњу или се играјте – и тај „мали безобразник” поново ће бити добар и диван пас.
Није безазлена ствар! Добро се информишите о вашим правима у случају напада пса!
9. Ако си странац, ја ћу теби прићи. То би сваки пас рекао особи коју види први пут. Мало се спустите или чучните и гледајте незаинтересовано у страну и пас ће вам са задовољством прићи да се упознате. Немојте псу прилазити пружајући руку ка његовом лицу, јер ће то схватити као претњу. Пустите га да вам приђе под његовим условима и када и како њему буде пријатно.
Кућни љубимци позитивно утичу на физичко, ментално и социјално здравље СТАРИЈИХ ОСОБА!
10. Ја сам биће навике и волим рутину и доследност. Нарочито када је реч о тренингу и васпитавању. Сваки пас би рекао свом газди: „Не можеш ме понекад пустити да се попнем на кауч, а онда некад викати на мене да сиђем, јер ја не разумем шта желиш од мене и како да се понашам. Такође, ако се моје навике драстично и одједном промене, одведи ме ветеринару, јер нагле промене у мом понашању указују на неки здравствени проблем.”