ДОБРИ ЉУДИ ИЗ "МРВИЦЕ" У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Брину о псима као о људима
Свакодневно негују скоро 100 паса, који су смештени у прихватилишту за ове племените животиње на излазу из Велике Плане према Великом Орашју.
Добри људи окупљени око удружења за заштиту животиња „Мрвица“ воде свакодневну бригу о скоро 100 паса, који су смештени у прихватилишту за ове племените животиње на излазу из Велике Плане према Великом Орашју.
Веровали или не, на слици је 12 ВОЈНИКА У ЏУНГЛИ! Врло их је "лако" пронаћи!
-У прихватилишту имамо више од 70 здравих паса, а двадесетак болесних сместили смо под једним тремом у дворишту ветеринарске станице у Трновчу, где бригу о њима води локални ветеринар – каже дипломирани инжењер Љиљана Ђорђевић, најактивнији члан „Мрвице“. Ђорђевићева је, како сама каже, својом бригом о псима, али и мачкама, „вероватно досадила и богу и људима“, али нема намеру да дигне руке од своје племените мисије.
- Кад видим болесног или повређеног пса на улици, ја не могу да окренем главу и прођем, већ га узимам у аутомобил и возим кући, одакле га, после прве помоћи, пребацимо у прихватилиште.
Мале мачиће носимо кући и тражимо им дом – објашњава она. Удружење „Мрвица“ броји педесетак чланова, а председник је Сања Милосављевић.
Прихватилиште су подигли на земљишту које им је на коришћење уступила општина. Сопственим средствима, уз скромну помоћ општине, саградили су велику надстрешницу и испод ње поставили осам боксова за човекове најверније пријатеље.
НАЈСЛАЂИ СНИМАК ИКАДА - КРАЈ! Погледајте како јагње мази плишано прасе (ВИДЕО)
-Сад смо направили још две баш велике и лепе кућице за псе. Стоваришту у Крњеву још дугујемо 43.000 динара за материјал, па ако ово прочита неко ко жели да нам помогне, нека се јави - наставља Ђорђевићева. Она и њени сарадници псима свакодневно обезбеде по 30 хлебова, 10 кг разних месних отпадака и пет килограма пиринча. Храну углавном сами плаћају а до прихватилишта је превозе сопственим аутомобилима.
- Општина нам је дала 130.000 динара, али највећи део тих средстава потрошили смо за вакцинисање и стерилизацију животиња. Ветеринарски центар нам даје сламу, од локалне пекаре купујемо стари хлеб за 10 динара по комаду, месара „Денковић“ нам даје месо за три дана месечно, и ту се прича о помоћи коју добијамо завршава. Удружење је отворило и фејсбук страницу, на којој свакодневно објављује фотографије пронађених паса луталица и напуштених мачића и апеле људима да их узму за кућне љубимце. На тај начин годишње удоме више десетина животиња.
Занимљиво је да општина Велика Плана по издвајању буџетских средстава за решавање проблема паса луталица међу водећима у Србији. У просеку, годишње се за ту намену потроши око 60.000 евра.
ИСТРАЖИВАЊЕ ДОКАЗАЛО: Ни ПСИ не могу да спавају од СТРЕСА!
Од почетка 2013. до 1. октобра ове године за хватање паса луталица и накнаду грађанима које су пси луталице ујели потрошено је више од 283.000 евра. А с обзиром да је до краја године још месец и по дана вероватно ће тај износ достићи и свих 300.000 евра.