СТРАХ ИЛИ ИПАК НЕШТО ДРУГО? Ево ЗБОГ ЧЕГА мачке МРЗЕ воду и купање
Немојте их дресирати да улазе у воду.
Мачје понашање збуњује људе већ хиљадама година, од њихове перципиране ароганције до опсесије уласка у кутије. Али, оно што је још чудније је мачја реакција на воду. Зашто мачке толико мрзе воду?
Не плаше се све мачке воде, али већина ће је избегавати колико год је то могуће, а један од разлога може се пронаћи у њиховом пореклу.
КАД СИ ГЛАДАН, НИСИ САВ СВОЈ! Одушевићете се кад видите шта ова ВЕВЕРИЦА слатко једе у парку (ВИДЕО)
НАЈСТАРИЈИ ЗЛАТНИ РЕТРИВЕР НА СВЕТУ: Добра бака Аги витална је и здрава због ОВЕ ствари (ФОТО)
КУПЉЕН ЈЕ ЗА 1.400.000 ЕВРА: Ово је пет НАЈСКУПЉИХ пасмина на свету, популарни су и у Србији!
„Историјски гледано, мачке су живеле у сувим, пустињским окружењима, што значи да нису биле прилагођене пливању или провођењу времена у води, а та се особина пренела многим нашим домаћим мачкама“, рекла је за "Њузвик" Ана Еверс Кларк, вођа ветеринарских истраживања и стандарда у британској добротворној организацији за кућне љубимце "Блу Крос".
Ако ваша мачка ипак падне у воду, није крај света јер би требало да зна да плива, пише Index.hr.
Други разлог због којег се ваша мачка клони купања је питање удобности и мачје урођене природе грабљивице. Студије показују да је просечна температура мачака између 37 и 39 степени Целзијуса, много виша од људског тела, што значи да имају високу толеранцију на топлоту и идеално би било да им је топло. Та је топлота кључна за очување енергије између живахних сесија лова или игре.
Будући да њихово крзно упија пуно воде, натопљеност водом може их учинити хладнима и „може представљати ризик за сигурност јер ограничава флексибилност и мобилност“, рекла је Пам Џонсон-Бенет, стручњак из "Удружења за понашање мачака".
Вода може испрати мачји мирис
Мачке такође мрзе воду јер њухом схватају своју околину, а ако се наквасе, може се догодити да вода уклони њихов лични мирис. Студија, објављена у часопису Applied Анимал Бехавиор Сциенце, открива да мачке имају осетљивији нос од људи, па чак и паса. Њух је главна метода коју мачка користи за анализу своје околине и кључна је за комуникацију, лов и откривање предатора, као и мачји осећај идентитета.
Студија чак иде толико далеко да сугерише да мачке имају способност да нањуше лекове, бомбе и медицинске мирисе и објашњава да нос сисара има три различите врсте рецептора мириса, а верује се да један од њих, ВЦ1, контролише њихову способност разликовања мириса. Људи имају само две варијанте овог протеина, пси имају девет, док мачке имају 30.
Мачку не треба дресирати да улази у воду
Вода садржи хемикалије и отопљене материје које осетљиви мачји нос може да покупи. Стога мачке могу да избегавају воду јер не желе да буду контаминиране било каквим непотребним мирисима. Слично, мачке проводе пуно времена трљајући се о намештај и своје људе како би прошириле свој мирис, па је разумљиво да нису толико жељне да га исперу.
Мачји страх од воде такође се може обликовати негативним прошлим искуствима с мокрим, „попут прскања као казне или трауматских поступака купања“, рекла је Џонсон-Бенет. Како мачке не разумију казну, тренирање мачке посластицама и награђивање доброг понашања пуно је ефикасније и мање је вероватно да ће оштетити њихов однос с вама.
Колико год желели да водите своју мачку на пливање, осим ако не изрази интересовање за играње у води, најбоље је пустити је да то и даље избегава. Прање мачака такође није потребно, јер за разлику од паса, већина раса не мора да се купа и то заправо може да исуши њихову кожу.
„Ако имате расу која захтева купање, најлакши начин за тренирање је да почнете кад су мачићи. Ако је вашој одраслој мачки потребно купање, најбоље је потражити услугу професионалца или ветеринарску клинику која то ради“, рекла је Џонсон-Бенет.