МЈАУКАЊЕ, ПРЕДЕЊЕ, ФРКТАЊЕ... Ево ШТА ваша маца покушава да вам САОПШТИ овим звуковима! (ФОТО)
Коначно можете да разумете вашег љубимца на прави начин.
Поред птица, мачке имају најшири опсег звукова од свих љубимаца. Иако су најпознатије по мјаукању, предењу и фрктању, списак звукова које на дневном нивоу производе неупоредиво је већи.
Индира открила после 10 ГОДИНА: Пијанче, дрогирају се, мушкарци се љубе, СОДОМА И ГОМОРА - ево ЗАШТО
САМО У TRAVELLANDU: ЛЕТУЈТЕ НА БАЈКОВИТИМ ПЕШЧАНИМ ПЛАЖАМА ДОХЕ ПО ЦЕНИ ВЕЋ ОД 279€!
Ако мислите да су звуци које ваша мачка испушта обичне насумичне „глупости”, грдно се варате. Она заправо свакодневно комуницира с вама пружајући вам информације о свом свету и осећањима. Добра вест је да ако пажљиво слушате, можда ћете моћи да разумете шта значе мјаукање, сиктање, режање и други звуци које испушта, а затим да искористите то знање како бисте унапредили однос са својим љубимцем.
КАКО САЧУВАТИ НАМЕШТАЈ И ОДЕЋУ ОД МАЧАКА! Сазнајте ТРИКОВЕ (ФОТО)
Рушимо митове: Оно што знамо о псима можда није тачно!
Поред птица, мачке имају најишири опсег звукова од свих љубимаца. Иако су најпознатије по мјаукању, предењу и шиштању, списак звукова које на дневном нивоу производе неупоредиво је већи. Зависно од ситуације, ваша мачка је способна да произведе велики број различитих варијација основних звукова, који се разликују по важности. Неки одражавају задовољство и спокој, док други изражавају бригу, страх и љутњу. Свима је једно заједничко – изражавају стање ума вашег љубимца.
Проверите: Да ли мачке више воле друштво жена или мушкараца?
Мјаукање
- Најчешћи је звук који мачке производе. Одрасле јединке мјаукање готово увек користе да комуницирају с људима, а не другим мачкама. Тај звук прво уче као мачићи кад им је потребна мајка, а та вокализација временом нестаје код дивљих мачака како одрастају. Али, домаће мачке нас на неки начин доживљавају као своје родитеље, па тај звук задржавају током целог живота. Генерално, мачка која мјауче нешто жели од нас. Било да је то храна, пажња или да је пустимо у кућу, ван куће… а некад мјаукање користе просто да нам пожеле добродошлицу.
Период мењања зуба код штенета: Како да сачувате ствари од жвакања?
- Повремено, мјаукање може да буде знак усамљености или чак болести. Старије мачке понекад почну више да мјаучу, јер им чула полако слабе, али и због анксиозности јер више нису тако окретне као раније. Код млађих мачака је овај звук углавном због две ствари: хране и усамљености. Фреквентност мјаукања је индикатор мачјег стања ума. Брзо мјаукње једно за другим значи нешто попут: „Хеј, обрати пажњу на мене, причам ти нешто!“ Дугачко „мјауууу“ може да значи бригу, узнемиреност или противљење нечему. Ту верзију мјаукања углавном прати дубљи глас, скоро као да вам говори: „Ма дааај.“ Непрекидно мјаукање може да укаже на болест или повреду, и ако на то посумњате – одведите свог љубимца код ветеринара.
Предење
Вероватно најпријатнији звук који просто хипнотише. Предење је мекан, а истовремено дубок звук који ваш љубимац производи кад је у најбољем расположењу. Нежно мажење мачке док вам је склупчана у крилу је сигуран начин да је „натерате“ да почне да преде. У ретким приликама предење може да настане и кад је мачка потресена. Слично као што би човек могао нервозно да звижди док чека да му на ручак дођу женини рођаци. Основни начин за разликовање ова два предења је говор тела. Ако су уши ваше мачке забачене уназад и њено тело делује напето, онда је предење знак забринутости.
ХЕРОЈ - ВУКЛА ЈЕ БЕБУ ЗА ПЕЛЕНУ! Женка Питбула СПАСИЛА СЕДМОМЕСЕЧНУ бебу из запаљеног стана (ФОТО)
ФАНТАСТИЧНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Овако МАЧКЕ заправо ПИЈУ воду! (ФОТО и ВИДЕО)
Цвркутање
Овај звук који уче док су мачићи, за нијансу је декларативнији од мјаукања. Оригинално га користи мајка да каже мачићима да обрате пажњу на њу и да је прате. Тако би ваша мачка тај звук могла да користи да вам каже да обратите пажњу на њу или као начин да вам укаже на нешто што она мисли да је важно. Такође, ови звукови се могу јавити и кад је мачка узбуђена и срећна.
Цвокотање
Можда сте чули вашу мачку како цвокоће зубима кад дуго времена гледа кроз прозор у неку птицу или веверицу на дрвету. Некад је то праћено и цвркутањем, шкрипањем или благим плачним гласом који испушта. Цвокотање се сматра индикатором предаторског узбуђења и стреса јер види плен, али не може да га дохвати.Неки тврде да је то опонашање звукова плена како би га намамила, али је та теорија потпуно неоснована, јер се мачке у лову ослањају на то да буду што тише и невидљивије.
НАЈТУЖНИЈА СЛИКА ДАНА: Ова напуштена куца ПЛАЧЕ као мало ДЕТЕ! (ВИДЕО)
Сиктање, фрктање
Колики је животни век ситних кућних љубимаца?
Овај звук се тешко може помешати с неким другим. Звучи као месо које се пржи на врелом роштиљу и значи да се ваша мачка осећа угроженом и да је спремна да се бори ако буде морала. Пас који се превише приближи мачки ће врло вероватно изазвати овај звук. Сиктање прате и промене на телу – леђа у лучном положају, накострешена длака, уврнут реп, исправљене уши, отворена уста с очњацима спремним да угризу.Пљување такође може да прати сиктање. У таквом случају гледајте да што пре уклоните претњу која је узнемирила мачку.
Сиктање умногоме зависи од тога како индивидуално мачка перципира опасност, односно од нивоа комфора који осећа. Дружељубиве мачке могу цео живот да проведу а да никад тако не одреагују, док оне које су више резервисане и стидљиве користе сиктање кад год нису сигурне како да процене ситуацију. Несоцијализоване, мачке луталице и злостављане мачке ће много више да користе сиктање него питома добро социјализована мачка.
Урликање
За разлику од разумног, срећног звука мјаукања, урликање је дугачко, снажније јаукање које означава забринутост, нелагодност, бригу око територије или проблеме с парењем. То су звукови које углавном користе две мачке за међусобну комуникацију и углавном значе „хоћу да се парим“ или „не желим да долазиш на моју територију“. Понекад може да се чује кад се мачка не осећа добро, кад чула и когнитивне способности почну да опадају или кад јој нешто у њеном окружењу није по вољи. Мачке које се пребаце на нову територију или су удомљене па су промениле пребивалиште, могу понекад да испуштају овај звук којим практично жале за изгубљеном територијом. Дешава се и да овај звук једноставно испуштају из досаде.
Ако ваша мачка почне непрекидно да урличе, проверите знаке болести или посетите ветеринара. Проверите да нека мачка луталица не улази на територију ваше мачке и да можда то не изазива узнемирење код ње. Понекад је додатна пажња довољна да умири мачку и да свакодневно урликање престане.
ААААА! Папагај вади дечаку зуб - камера све снимила: На крају му је... ahhh (ВИДЕО)
Крештавао, тужно мјаукање
Производе га женке кад су спремне за парење и желе да дозову мужјаке. Женка која није стерилисана прозводиће овај звук кад је у терању и тражиће сваки начин да изађе напоље и сретне се с мужјацима, који ће највероватније опседати простор око вашег дома борећи се.
Имамо 10 фантастичних разлога због којих би ваше дете требало да одрасте уз љубимца!
Вриштање
Ако је мачка у терању напољу и својим звуцима је привукла мужјаке, сигурно ће доћи до парења. Мачка ће заузети положај с погнутом главом и подигнутим задњим делом тела, док ће је мужјак угристи за врат и тако ће почети процес парења. Приликом раздвајања бодљикави пенис мужјака ће на крају изазвати бол код женке која ће испустити болан крик. Мачке у жару борбе такође могу испустити овај звук.
ДРУГИ БИ БИЛИ СИГУРНО КАЖЊЕНИ: За њега правила једноставно НЕ ВАЖЕ, јер је он Марадона (ФОТО)