Ви сигурно памтите сваки детаљ! Шта мислите да ли се наши пси сећају дана када су нас упознали?
И не питају се то само знатижељни власници, већ и научници.
Тешко је заборавити тај тренутак кад смо први пут угледали свог новог мезимца. Памтимо осећај кад смо га први пут узели у наручје, и до детаља ону прву непроспавану ноћ кад смо ипак попустили и сместили пса у свој кревет.
Спремите кокице: Ових 5 филмова о животињама морате погледати! (ВИДЕО)
Али многи се питају да ли се и пас сећа тог првог дана заједничког живота?
Меморија
Како објашњавају експерти, пси користе две различите врсте меморије – краткорочну и асоцијативну (дугорочну). Међутим, краткорочна меморија веома је лимитирана, толико да се пси сећају да сте им дали посластицу свега 70 секунди и потом то потпуно забораве.
ПРЕСЛАТКО! Први сусрет малих МАЦА и КУЦА никога не оставља РАВНОДУШНИМ! (ВИДЕО)
Управо је то и разлог због чега се силно обрадују кад се вратите кући након пет минута јер сте изашли само да избаците смеће. Псима је немогуће да знају да ли сте били одсутни пет минута или сатима.
Асоцијације
Наравно, наши мезимци ослањају се зато и на асоцијативну меморију. То су ситуације кад предмете, људе или догађаје повезују с мирисима, звуком, визуелним траговима, познатим понашањем или емоцијом. На пример, ако зачује звекет кључева, ваш пас ће почети да цвили и узбуниће се јер је то сигуран знак да ћете ускоро изаћи из куће. Или, кад зачује шушкање кесе са чипсом – то је сигнал да ће можда добити који залогај.
ДИРЉИВО: Пас сазнао да је УСВОЈЕН а његова реакција не оставља равнодушним! (ВИДЕО)
Нежељена понашања
Управо су све ово разлози због којих бихевиористи и тренери наглашавају да је потпуно бесмислено пса „казнити” или га грдити два сата након што се попишкио на кревет – он се тога не сећа. Нежељено понашање морате исправљати одмах након што се догоди, како би ваш пас тачно знао шта је то урадио што није дозвољено. Уколико га изгрдите сатима након што је, на пример, изгризао вашу ципелу док нисте били код куће – он неће знати шта је скривио и највероватније ће почети да вас се плаши, а то ниједан власник не жели.
ДЕЛОТВОРНИЈЕ ЈЕ: Овако би требало да РАЗГОВАРАТЕ са ПСОМ да би вас СЛУШАО
Меморија паса и даље је под будним оком научника и предмет је опсежних и дуготрајних студија. На пример, још није научно објашњено како пси успеју да нађу пут до куће месецима након што су се изгубили. Или, како успеју да забораве где су сакрили посластицу или кост у маленом стану.
Декларативна меморија
Недавно је тако откривено да се пси служе и декларативном меморијом, одговорном за познавање чињеница. На пример, захваљујући њој пси знају тачно у ком се делу парка „крију” голубови или веверице које је права забава јурити и плашити. Такође, ова врста меморије одговорна је за то што наши пси реагују на неке речи. На пример – ветеринар. На сам помен, пас ће се узнемирити јер ће се сетити да ће ускоро уследити болно мерење температуре или нека боца. Пси препознају стотине речи, а рекорд и даље држи бордер коли по имену Чејсер, који зна чак 1.000 различитих речи! То је знатно више од просечног малишана.
Сазнајте зашто маце воле да изненада ГРИЦНУ своје власнике!
5 начина да псу покажете љубав коју ће РАЗУМЕТИ!
Путовање кроз време
Али пре него упаднете у замку и свог пса прогласите паметнијим од просечног студента, ваља да напоменемо да пси имају проблем да „путују” напред и назад кроз време. Они не знају да ли се нешто догодило недавно или пре неколико година. Тако да, научници кажу, иако ваш пас највероватније не може да се сети дана кад сте се упознали и кад је постао ваш мезимац, он непогрешиво памти црте вашег лица, ваш глас, мирис и хиљаде позитивних емоција и осећања које у њему будите. И тако ће бити до краја његовог живота.