ОВАЈ ДРЕВНИ ОБРЕД УКЛАЊА СВЕ СТРАХОВЕ И МЕЊА ЖИВОТ: Ево шта је саливање страве и зашто је ОПАСНО
Саливање страве је стари и веома популаран обичај у народу, али неке ствари о њему морате да знате
У Србији, БиХ, али и земљама регије, већ неколико стотина година распрострањен је обичај, односно обред који се назива “саливање страве”. Циљ му је уклонити страх или трауму које је нека особа претрпила, а најчешће су то деца или особе које пате од хроничног стреса или неке трауме.
То је обичај који су углавном спроводиле старије жене, а који се генерацијама преносио с колена на колено. У народу је мало познато да је овај обичај опасан по здравље човека због тога што се приликом обављања овог обреда користи олово.
Наиме, врело олово баца се у хладну воду, а затим се тако прохлађено даје особи, којој треба уклонити страх или трауму, да попије.
АКО СПАДАТЕ У ОВУ ГРУПУ, НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА ПИЈЕТЕ ВИШЕ ОД ЈЕДНЕ ШОЉИЦЕ КАФЕ ДНЕВНО: Тврди нутрициониста
ЗБОГ ОВЕ СТВАРИ КОЈУ ЗАБОРАВЉАЈУ, ЉУДИ ЛАКО ОСТАЈУ БЕЗ КОЛА: Стручњак за безбедност открила "цаку" лопова
"Олово је индустријски значајан метал који, када ступа са другим тешким металима, утиче штетно на здравље људи. Тешки метали су они чија је густина или специфична маса већа од пет грама по центиментру кубном, а делимо их на есенцијалне и неесенцијалне. Иако су тешки, неки од њих попут брома или цинка потребни су за неке биохемијске функције у човјековом организму и чине нам добро. У другим случајевима, ни у најмањим количинама други метали нису пожељни у човековом организму јер му чине штету. У ту скупину метала убрајамо олово, арсен и живу", појаснила је за Радио Сарајево редовна професорка аналитичке хемије са Природно-математичког факултета у Сарајеву Тиџа Мухић-Шарац.
Професорка Мухић-Шарац је појаснила како олово делује директно на живу ћелију нарушавајући њену исправну структуру, а с друге стране оно у човеку изазива болест јер делује на ензиме, односно биокатализаторе који потпомажу биохемијске реакције у нашем организму, а када она изостане јавља се болест.
"Олово делује на нервни систем и управо кроз тај обичај саливања страве који је прилично чест у БиХ и делу Србије, где се користи олово које се ослобађа у води након хлађења и цеђења, а које се даје људима да попију. Логично је да у неком смислу то може довести до неког психичког смирења због унете количине олова у организам. Оно би требало умирити нерве и због тога неки људи имају добар осећај након саљевања страве", рекла професорка наводећи како је олово тешки метал и непожељан у сваком облику за човеков организам, а можемо га наћи у елементарном стању, различитим врстама спојева, у формама лакше или мање растворљивим, у води.
"Оно се данас напушта као материјал за водоводне цеви и друго кад је човек спознао његово штетно деловање на организам", рекла је професорка. Извори тешких метала су практично из саме природе, појаснила је, и из технолошких процеса које човек користи за производњу предмета који су му потребни. Често у теорији говоримо о укупним концентрацијама тешких метала и њиховој биоприступачности, јер практично преко ланца исхране ти тешки метали долазе у организам човјека.
Овај обичај корене вуче још из античке Грчке, а у наше крајеве дошао је вероватно са Османлијама.
“Куршум докме”
У Турској је ова пракса позната под називом ‘куршум докме’, а чак и прије доласка Османлија на наше просторе ова пракса се бележи код старих паганских народа за време епидемије куге.
С обзиром на то да се претпоставља да је овај обичај на наше просторе дошао са Османлијама, наш народ овај обичај веже са исламом, али званични став Исламске заједнице у БиХ је да они не пропоручују такав вид ‘лечења’ јер нема утемељење и потврду у исламским изворима.
"Саливање страве, као начин тзв. алтернативног, парамедицинског лијечења није изричито верификовано нити изричито забрањено у шериату. Његову корисност или бескорисност треба да потврди медицинска струка и пракса. Тај начин лечења не треба везивати за Ислам. Будући да у себи има елемената магије, да није потврђена његова корисност, мишљења смо да је боље и сигурније избјегавати такав начин ‘лијечења", наведено је из Исламске заједнице БиХ.
Такође, Исламска заједница оградила се и од позивања људи који се баве овим обичајем сихирбазима.
"Није дозвољено на основу чињенице да нека особа салијевањем страве покушава помоћи особи која је доживела психички шок услед страха и слично назвати је сихирбазом. То је тешка оптужба за коју се мора имати чврст доказ или одговарати за њу. Салијевање страве не може се поистоветити са сихром и ширком, али не значи да немају или да не могу имати додирних тачака", навели су из ове верске институције те су додали како су мишљења да такав начин “лечења” треба избегавати.