Да ли вам некад игра око? Ево шта то ЗАИСТА значи
Свима се бар једном у животу догодило да му заигра око, а тачни узрок не знате.
То је врло честа и свакодневна појава која захвати или десно или лево око. Конкретни узроци још нису познати, али сматра се да на то утиче функционисање одређених нервних подручја. Титрање или играње ока у медицини је познатије под називом “миокимија”, односно присилно трзање очног капка, тј. грч очног мишића.
Неке свакодневне појаве могу да утичу на титрање ока, рецимо стрес, умор, недостатак сна, претерани унос кофеина, дуготрајно седење пред рачунаром, нервни поремећај, али и недостатак магнезијума у организму који се губи знојењем током напорног вежбања.
Уз титрање ока као и кад сврби длан, везују се разни митови и празноверја. На различитим подручјима и у различитим културама, другачије се тумаче. Тако на нашим подручјима многи сматрају титрање левог ока баксузним, док Кинези са друге стране верују да је то знак добре среће.
ЧУДО ПРИРОДЕ: Знате ли шта је заправо ружичасти делић у углу ока?
Неколико митова
Кина
Титрање у десном оку сматра се лошим предзнаком, док је титрање у левом оку знак добре среће. Међутим, код жена је ситуација обрнута. Такође, када титра у доњем левом капку верује се да ће та особа плакати или да је нетко оговара.
Делови Африке
У неким деловима Африке верују да, када горњи очни капак титра, да је то знак сусрета с неким неочекиваним. Тамо играње доњег капка значи скоро плакање.
Индија
Индијци верују супротно од Кинеза. Десно око су добре вести, а лево лоша срећа.
Хаваји
Титрање у левом оку Хавајцима је знак доласка странца, а константно титрање тог ока значи пропаст у породици.
Сујеверја су једно, а гледање на титрање ока са медицинске стране ипак нешто друго.