ДАНАС ЈЕ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПИЦЕ: Ево како се у прошлости правила ова СИРОТИЊСКА ХРАНА за краљевско непце
Међународни дан пице се слави 9. фебруара и поводом тога вам доносимо неколико чињеница о омиљеном јелу које досад нисте знали.
Уобичајено је мишљење да пица потиче из Италије, али то није тачно. Смишљена је још у античкој Грчкој чим су Грци усавршили “тајну” мешања брашна с водом.
На почетку је то био пљоснати хлеб који се пекао испод ужареног камена, а древни “пица-мајстори” премазивали су га уљем помешаним са зачинима.
Изглед какав нам је данас познат, попримила је вероватно тек негде крајем 16. или почетком 17. века, када је из Америке у Европу стигао парадајз, без ког данас пицу готово да не можемо да замислимо.
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ! Ево ко теже подноси развод - мушкарци или жене?
ДОКТОР ОБЈАШЊАВА: Зашто је важно да уз антибиотик УВЕК узимате и пробиотик, на ово морате да обратите пажњу!
У 18. веку, ова “погача премазана сосом од парадајза” стиже до Напуља, у Италији, и вешти трговци намирисали су потенцијал: пица је, већ тада под тим именом, почела да се пече и продаје по трговима.
Сиротињска храна за краљевско непце
Била је дебља него ова коју данас правимо, и била је одличан начин да сиротиња завара глад – дебело реш печено тесто премазано танким слојем соса од парадајза. Укусно и јефтино.
1889. године краљица Маргерита Савојска је посетила Напуљ и видела како многи људи једу нешто њој непознато. Била је радознала, али, с обзиром да оброци који су добри за сељаке нису довољно добри и за једну краљицу, дворски кувар је одлучио да пицу прилагоди краљевским непцима.
На тесто је ставио парадајз, mocarellu и свежи босиљак, наводно инспирисан бојама италијанске заставе (црвена, бела и зелена). То је, наравно вероватно само романтизована верзија, јер је пуно вероватније да је краљевски кувар на ново јело које је краљица требало да проба ставио проверену комбинацију састојака.
Пица је, наравно, добила име Маргерита. И, остало је историја, преноси Жена Блиц.