Ево шта треба да урадите са ОДЕЋОМ ПОКОЈНИКА - Многи Срби греше ПОСЛЕ САХРАНЕ, а ово је једино исправно
Због тога се сматра да је боље поделити те ствари са људима којима су потребне. Верује се да овај чин помаже покојнику да пронађе душевни мир.
Смрт блиске особе једна је од најтежих ствари које се могу догодити човеку. Ипак, то је део природног процеса који је неминован, те се морамо помирити са њим.
Међутим, када се то деси емоционални шок је превелик да бисмо трезвено размишљали, те се сусрећемо са разним питањима, на која често немамо одговор.
Једно од таквих питања које мучи многе након губитка вољене особе је шта радити са њеним стварима. Од давнина људи су веровали да одећа мртвих почиње да "зрачи мртву енергију", што лоше утиче на живе, па су стога све личне ствари покојника спаљивали.
Многи људи мисле да ако су имали топао однос са преминулом особом, онда њене ствари могу да носе као успомену, док ће у рају покојник бити задовољан што његове ствари настављају да живе, а не бацају се у смеће.
Црква, напротив, сматра да ствари покојника треба поделити сиромасима и сиромашнима, да се стварима да други живот, па да се они заузврат моле за душу покојника. Уврежено је мишљење да се ствари покојника не могу облачити и делити пре 40 дана од смрти.
Такође је важно размотрити хигијенске аспекте, јер ствари могу задржати бактерије и вирусе након смрти особе.
Важно је разумети да додатно подсећање на покојника путем ствари може изазвати дубоку тугу и нелагоду код блиских рођака и пријатеља.
Због тога је препоручљиво дати ствари у добротворне сврхе или их на други начин корисно искористити. Поред тога, важно је да блиски сродници превазиђу психолошке баријере и процес туге након смрти вољене особе.
Психолози су упознати са случајевима када људи изгубе контакт са стварношћу или пате од менталних поремећаја због проблема прихватања стварности о смрти вољене особе.
Различите верске заједнице имају различите обичаје и веровања у вези са стварима преминулих особа.
На пример, православни свештеници могу препоручити да се ствари попрскају светом водом, док муслимани могу поделити ствари покојника како би добили благослов душе.
У крајњем случају, одлука о томе како поступити са стварима преминулих особа треба да буде у складу са верским, културолошким и емоционалним уверењима породице и појединца.