Град у Европи ЛЕЖИ НА ХИЉАДАМА ТОНА ДИЈАМАНАТА: Имају их чак и у зидовима својих кућа
Иако леже на правом богатству, нису дали да им компаније копају и руше природну средину,.
Око 115 километара источно од Штутгарта и 145 километара северозападно од баварске престонице Минхена налази се град Нердлинген са нешто више од 20.000 становника.
Град је стар, насељен од 9. века, а споља на први поглед није ништа посебно. Још један типичан немачки град са старом архитектуром. Међутим, зидови старих кућа крију драгоцену тајну. У скоро свим се крију дијаманти. Они су заправо расути по целом граду и околини.
Мистерија откуд толико драгог камења у немачком граду открива се ако га погледамо из ваздуха. Већ на први поглед се види округли облик ограђеног старог града. У ствари, Нердлинген је један од три града у Немачкој чији су средњовековни зидови остали потпуно нетакнути.
За дијаманте је крив астероид
Град има округли облик јер је изграђен на врху некадашњег кратера. Ово је створио метеорит који је ударио у Земљу пре око 15 милиона година и створио кратер пречника око 24 километра.
Овај кратер, који се на енглеском назива „кратер бедема“, што би се могло превести као „кратер са јарцима или насипом“, једини је познати кратер те врсте на Земљи. Иначе, такви кратери се могу наћи скоро искључиво на Марсу. Када се овај кратер формира, крхотине астероида разводњавају и „залијевају“ место удара, које касније изгледа као нека врста полице или насипа.
Због огромних притисака и температура које се ослобађају када астероид удари, стене на месту удара се растапају од астероида, формирајући сићушне кристале, укључујући стакло (од растопљеног кварца) и дијаманте (од растопљеног угљеника). Како се растопљена маса хлади, она формира стену познату као суевит која садржи ове сићушне кристале.
Већина старих кућа у граду, као и градска црква, изграђена је од овог камена. Процењује се да само у зидовима цркве има око 5.000 карата дијаманата. Прича се да је читава област града ишарана са чак 72 хиљаде тона ових драгуља.
Али пре него што почнете да размишљате о томе да кренете у Нердлинген са лопатом и копате за дијамантима, у нади да ћете се обогатити или бар пронаћи један за прстен или огрлицу, дозволите нам да вас разочарамо. Готово сви дијаманти су заправо микродијаманти, пречника од 0,2 до 0,8 милиметара, дакле без икакве вредности, преноси N1.info.hr.