Кратка историја хамбургера: веровали или не, стари Римљани су га први правили, али су додавали месу један необичан састојак!
Нема особе на свету која није чула за хамбургер. Процене показују да се у Сједињеним Америчким Државама сваке године конзумира око 50 милијарди хамбургера. Ово јело је толико популарно да има свој празник – Светски дан хамбургера, који се обележава 28. маја.
Иако је један од најпопуларнијих јела на свету, порекло хамбургера није сасвим јасно, а могуће је да сеже миленијумима уназад.
Наиме, иако је данас хамбургер, често називан само бургер, симбол америчке кухиње, слична јела су постојала у европским кухињама вековима раније. „Апициус“, кувар са древним римским рецептима, неки чак из раног 4. века, детаљно описује припрему јела под називом „исициа оментата“ – пљескавица од уситњеног јунећег меса са боровим иглицама, црним и зеленим бибером и белим вином. Овај деликатес, који и данас можете направити код куће, сматра се најранијом претечом хамбургера.
Већина историчара се слаже да хамбургер дугује своје име немачком граду Хамбургу, где се још у средњем веку уситњена говедина мешала са луком и другим зачинима и пекла у облику пљескавица.
Током 19. века, када је започело масовно насељавање америчког континента, већина немачких миграната је испловљавала управо из Хамбурга, носећи са собом рецепт за "хамбуршки бифтек" у Нови свет. Ово јело је стекло популарност у Америци, посебно у ресторанима близу великих лука, где је привлачило мигранте и нудило им утеху подсећајући их на домовину, пише Историјски забавник.
Први хамбургери су се служили без хлеба или лепиње, што их је чинило непрактичним за конзумирање "с ногу". Будући да су често били оброк за раднике у фабрикама, неки креативни кувар је дошао на идеју да пљескавицу стави између две кришке хлеба. Временом су додавани и други састојци – зачини, сир, поврће – што је хамбургер учинило погодним за продају на уличним киосцима.
Овај сендвич је постао изузетно популаран широм Америке, посебно након што је повећана производња говедине и машине за млевење меса постале доступне. Глобални концепт "брзе хране" учинио је остало, и тако је кулинарска легенда рођена!
Врло је могуће да је све горенаведено заправо само то – прича! Јер, како нико детаљно није бележио развојни пут хамбургера, о њему заправо нема много детаљних историјских извора. Захваљујући тој чињеници, много је појединаца који су током деценија тврдили да су „баш они“ направили први бургер каквим га данас познајемо.
Америчка легенда као зачетника хамбургера помиње кувара Луиса Ласена из Њу Хејвена у Конектикату који је, прича каже, како би гостима свог ресторана понудио нешто што могу да поједу у ходу, у понуди имао домаће јунеће месо у меком, врућем пециву. Као творци јела често се помињу и браћа Френк и Чарлс из Њујорка, Чарли Нагрин из Висконсина, Флечер Дејвис из Тексаса...
Извесни Лионел Стернбергер из Калифорније обично се наводи као најзаслужнији за додавање сира у хамбургер. Радећи у сендвич бару свог оца он је, из радозналости, на врео комад меса, ставио лист сира који се истопио. Тако је, по легенди, настао први чизбургер.
Све ове приче имају мало или нимало утемељења у реалности, па је заправо једино извесно да је изумитељ савременог хамбургера непознат. Врло је могуће да је више људи у исто време на различитим местима почело да прави јело које ми данас зовемо хамбургер.
Избор хамбургера данас изгледа бесконачно. Међу најпопуларнијима су свињски, пилећи, ћурећи, говеђи, па чак и вегетаријански хамбургери. Ипак, упркос експериментима са различитим укусима и додацима, већина кувара (а и конзумената) рећи ће вам да се најбољи хамбургер прави искључиво од јунећег меса, при чему се посебно истиче квалитет ангус јунетине.