Погледајте ових 9 изванредних места где вас никад неће пустити да уђете (ФОТО)
Представљамо нека од најзанимљивијих места на свету на која највероватније никада нећете крочити...
Суртсеј, Исланд
Ако бисте гледали старе мапе Исланда, не бисте могли да пронађете Суртсеј јер острво настало након серије земљотреса који су погодили Исланд шездесетих година. Научници су тада на Суртсеју основали лабораторију, која се и данас налази у функцији.
Приступ острву дозвољен је само члановима пажљиво одабраног научног тима јер би посета туриста угрозила његов јединствен екосистем.
Манстир свете Катарине на Синају
Овај комплекс налази се на планини Синај од 6. века, а његове одмбрамбене зидине су га штитиле прво од упада Крсташа, а онда и свих осталих опасности.
Реч је о једном од најстаријих хришћанских манастира на свету, који се налази на Унесковој листи светске баштине, а само Ватиканска библиотека има већу колекцију старих манускрипата.
Дом је Капеле горућег грма, места на којем је Мојсије наводно видео грм у пламену, као што је и описано у Другој књизи Мојсијевој.
Ипак, манастир је затворио врата посетиоцима ове године, након што је припадник Исламске државе убио полицајца у близини.
Област 51, САД
Област 51 у пустињама Неваде једна је од омиљених дестинација љубитеља теорија завера. Припада Америчком ратном ваздухопловству и представља место на којем су вршена нуклеарна тестирања.
Американци су врло тајновити кад је реч о Области 51, па су временом почеле да се шире гласине да су на овом подручју примећени ванземаљци.
У базу, наравно, не можете да уђете, али то није спречило развој туристичке индустрије.
Сана, Јемен
Престоница Јемена један је од старијих и највиших градива на свету. У Старом граду, смештеном у срцу Сане, такође се могу видети неки од најбољих примера исламске и отоманске архитектуре.
Већи део града, у којем људи живе већ 2.500 година, саграђен је у 11. веку, а Сана се као целина налази се на Унесковој листи светске баштине.
Пећина Ласко, Француска
Давне 1940, група тинејџера наишла је у области Дордоња на пећину чије су зидове красили цртежи стари 2.000 година.
Када је пећина отворена за јавност 1948. године, није прошло много пре него што је присуство туриста почело да угрожава слике. Пећина је из тог разлога затворена, а у близини отворен музеј са идентичном копијом цртежа.
Данас се налази на Унесковој листи светске баштине и може да се похвали најстаријим призорима животиња из доба горњег палеолита, старим око 19.000 година.
Заветни ковчег, Етиопија
Неко време пре рођења Христа, Заветни ковчег који садржи табле на којима је уклесано десет Божијих заповести, нестао је из Јерусалима и завршио у Етиопији.
Ковчег се данас налази у граду Аксуму, а чувају га чувари, који не дозвољавају никоме да уђе у грађевину у којој се налази. Чак и да некако успете да пронађете пут у зграду, нећете успети да видите Заветни ковчег јер је сакривен.
Тимбукту, Мали
Овај антички град у Сахари вековима је био једно од најважнијих седишта исламског учења. Ипак, након терористичких напада, посета туриста овом Унесковом драгуљу драстично је пала.
Захваљујући томе што се налази на неким од најважнијих трговачких рута, у Тимбукту се сливало велико богатство. Чак и данас трговци сољу пролазе кроз ово место, упркос немирима.
Атос, Грчка
У православним манастирима на Атосу монаси живе већ више од хиљаду година.
Женама је забрањен приступ, и то се вероватно неће скоро променити. Чак ни животињама женског пола није дозвољено присуство, што значи да се млечни производи и јаја допремају из других крајева Грчке.
Једини изузетак су мачке, које имају задатак да лове мишеве јер монаси у једном тренутку више нису знали како да изађу са њима на крај.
Лептис Магна, Либија
Чак и пре него што су Либију задесили политички нереди, њен староримски град Лептис Магна није био много популаран међу туристима.
Основали су га Феничани у 7. веку пре нове ере, а краси га обиље велелепних грађевина, међу којима се највише истиче римско позориште.