ГОРЊЕ ПОДУНАВЉЕ: Путовање кроз временски Амазон
Да ли сте некада замишљали како би било дивно посетити прашуме Амазона?
Да ли сте се икада запитали како уживо изгледа бујање и биљног и животињског света и када је природа на свом месту и у пуном сјају? Амазон јесте река најбогатија водом на свету. Па ипак, док се не упутите ка Амазону, препоручујемо посету дела Европског Амазона, односно, специјалног резервата природе Горње Подунавље.
Ретко где се у низијској Европи може видети таква биолошка разноликост, изузетне поплавне шуме, мрестилишта риба, извори питке воде коју су створиле реке Мура, Драва и Дунав. Овде се налази једно од највећих станишта орлова белорепана у читавој Европи, али и бројних других угрожених врста попут мале чигре, црне роде, дабра, видре и скоро ишчезле кратконосе кечиге.
Данас је Горње Подунавље богатство којим се поносимо и које је препознато у свету, али како је спасен „Европски Амазон“ у Србији?
Регулацијом речног водотока за потребе речне пловидбе и пољопривреде у последњих 100 година уништено је 80 одсто природних плавних подручја уз Дунав, као и биолошки најпродуктивнијих станишта. Због човекових активности, постојала је бојазан да ће влажна подручја у пределу Горњег Подунавља потпуно нестати. Уређивање речних токова првенствено ради лакше пловидбе Дунавом, претило је да избрише ово ремек дело природе у коме је уточиште нашла трећина свих биљака које се налазе на територији Србије, као и половина свих врста риба и сисара.
Отуд и потреба за партнерством Светске организације за природу – WWF и Coca-Cola система, у оквиру којег је покренута иницијатива за обнову влажних и плавних подручја дуж Дунава у шест земаља – у Аустрији, Бугарској, Хрватској, Мађарској, Руминији и Србији. Влажна и плавна подручја су од изузетне важности, јер, између осталог, представљају природну одбрану од поплава.
Овај пројекат укупне вредности 4,4 милиона долара, WWF и Coca-Cola су у Србији започеле пилот пројектом обнове бара Шаркањ и Семењача. Захваљујући експерименталним методама које су развијене и први пут примењене у Србији, по моделу коришћеном у нашој земљи ће се радити и у преосталим земљама кроз које се “Европски Амазон“ простире. Захваљујући оваквим иницијатвама, враћена је мозаичност природних станишта – влажних ливада, слатина и водних “огледала” у које су се поново вратили бели и жути локвањ, мочварна перуника рогоз и са њима и многобројне врсте птица мочварица.