"ПАРАДАЈЗ ТУРИСТИ" нису више пожељни у Грчкој: Ове сезоне важе потпуно НОВА правила, а ево шта ће све цариници одузимати
Грчка је нашем поднебљу одувек била једн од првих опција када је одлазак на летовање у питању.
Сваке године на почетку летње сезоне у новинама се појављују наслови како се на граници Евзоне одузима храна нашим туристима. По грчким царинским прописима уношење меса и млечних производа, кварљиве хране (неупаковане) као и уношење биљака је забрањено. За остале намирнице и неке вредније предмете такође постоје ограничења.
Грци нашим туристима прогледавају кроз прсте и углавном толеришу уношење и забрањених намирница.
Међутим, на основу досадашњег искуства, на почетку сваке сезоне грчки цариници прегледају пртљаг неколицине путника у аутобусима туристичких агенција и одузму забрањене намирнице. Том приликом се деси да десетак или више наших путника у првих неколико аутобуских смена остане без хране.
Није се до сада дешавало да заустављају аутомобиле нити да са овом праксом настављају како лето одмиче већ само на самом почетку сезоне односно крајем маја и почетком јуна.
То што грчки цариници толеришу унос недозвољених намирница не значи да треба да се превише опустите и са собом носите и потребно и непотребно.
Пре него што кренете на летовање најбоље је да се распитате за цене намирница које планирате да понесете, јер разлика у ценама у српским и грчким маркетима није уопште тако велика као што на први поглед изгледа.Разумемо да је летовање тешко отплатити и да је ношење хране из Србије вид уштеде, али размислите да уштедите и на другачији начин.
Никако немојте носити свеже месо и кувана јела, јер је месо незнатно скупље у Грчкој, а уместо куваних јела боље је да понесете готова јела која нису скупа.
Воће и поврће у Грчкој коштају као и код нас, а многе намирнице су у супермаркетима из ланца Лидл повољније него у Србији.
На пијацама, којих има у готово свим летовалиштима, могу се купити и месо, млеко и млечни производи, али и воће и поврће по доста нижој цени.
Вода је у Грчкој такође повољнија, а могу се наћи и јефтина увозна пива и сокови.
Уколико са собом преко границе носите скупе уређаје (фотоапарате, камере, лаптоп и сл) по правилу сте дужни да их пријавите на граници. И непријављивање ових предмета се толерише, али могло би се десити да вам неки цариник направи проблем при изласку.
Немојте свраћати пре уласка у Грчку у фрее shop-u и куповати велике количине цигарета. Дозвољено је унети само 2 паковања цигарета по особи.
Уношење алкохолног пића је такође ограничено на литар до два по особи, а уколико са собом имате више од 10 000€ у готовини неопходно је да их пријавите.
По нашем искуству, ако сте умерени у ношењу хране и пића нећете имати никаквих проблема чак и да прекршите неки од прописа, али треба бити обазрив и не ризиковати без преке потребе.