ПОЖУРИТЕ СА ПОТОМСТВОМ: ДНК сперме се мења - све је теже мушкарцима да направе дете
Ово није само женски проблем.
Студија стручњака америчког Универзитета Станфорд показала је да су оштећења ДНК у сперми код мушкараца из дана у дан погоршавају, што резултира отежавајући начин за репродуктивност (стерилитет или поремећаји).
Срби имају најбољи лек против мушке неплодности!
Бројна истраживања последњих неколико година упозоравају како ""биолошки сат" и код мушкарца почиње откуцавати већ са 35 година. Показало се тако да будуће мајке нису једине које треба да се брину о годинама кад ће се одлучити на родитељство. Научници поручују како о паду плодности треба да размишља и јачи пол, иако се код жена залиха јајних станица троши, а спермији се производе цели живот.
МУШКАРЦИ ПОСЛЕ 50-е: Стижу проблеми са простатом, а ево како их решити
Оштећење ДНК у сперми код мушкараца од 36 до 57 година три пута су већа него код млађих од 35.
Резултати најновијих истраживања противрече досадашњем распрострањеном мишљењу да су мушкарци способни за очинство и у одмаклим годинама живота, за разлику од жена.
ХИПОСПАДИЈА: Увреда достојанства која може проузроковати стерилитет
- То никако не значи да мушкарцима старијим од четрдесет година саветујемо да престану да раде на потомцима. Ми само упозоравамо да је одговорно према будућим приновама водити рачуна о свом здрављу и начину живота - попут избегавања хране за коју постоји оправдана сумња да је загађена пестицидима - нагласио је уролог др Сјуарт Малколм.