СУЗЕ КАО ЛЕК ЗА ДУШУ: Колико је плакање ЗАИСТА здраво?
Теорија да плач може да делује позитивно на људско тело је у многим земљама општеприхваћена.
Савет "Исплачи се, биће ти лакше" смо чули много пута, али мало нас се запитало постоји ли медицинско објашњење које би поткрепило ову тврдњу.
МУЧЕ ВАС НОЋНЕ МОРЕ? Можда болујете од од ОВИХ опаких болести!
Након што церебрум региструје тугу, реагује ендокрини систем, који у окуларни део главе испушта одређене хормоне који доводе до формирања суза. Како поједини стручњаци верују, у време док су људи под стресом ове супстанце се нагомилавају, а плакањем се тело ослобађа токсина и отпадних продуката, што их је навело на закључак да је пуштање суза веома корисно за здравље.
Међутим, има ли у њима и материја које ублажавају болове?
Занимљиво, неколицина истраживања у оквиру којих је анализиран састав базалних, рефлексних и емоционалних суза доказала су да се оне разликују.
Рефлексне сузе се углавном састоје од 98 одсто воде, а у емоционалним сузама се налазе бројне друге супстанце, у различитим концентрацијама. Једна од њих је пролактин, најпознатији по томе што има важну улогу у стварању млека код дојиља. Ту су и адренокортикотропни хормони, који указују на висок ниво стреса. Још једна хемикалија која се може наћи у оваквим сузама је леуцин-енкефалин, неуротрансмитер који умањује бол и побољшава расположење.
Међутим, многи научници истичу да су истраживања у овој области вршена на малим узорцима и да треба спровести још испитивања пре него што се донесе коначан суд о томе јесу ли сузе које теку услед снажних емотивних реакција заиста "лековите".
Емоционално плакање razllikuje од рефлексних суза, које се појављују када се око иритира неким спољашњим фактором као што је дим, лук или веома јак ветар. За разлику од њих, базалне сузе око ствара како не би дошло до исушивања и садрже воду, хранљиве материје и чак антибактеријске компонентне.
ИМАЈУ ЧУДЕСНУ МОЋ: Повратите мир и животну енергију помоћу кристала!
Теорија да плач може да делује позитивно на људско тело је у многим земљама општеприхваћена, па се, рецимо, у Јапану организују "клубови за плакање" у којима се катарза изазива тужним филмовима, телевизијским емисијама и књигама..