НОВИ ТРЕНД: Пеганском исхраном до витке линија
Лако до здравог тела.
Пеганска исхрана је уствари мешавина популарних палео и веганског начина исхране.
ДЕСЕТ ЕКСКЛУЗИВНИХ БРЕНДОВА КОРЕЈСКЕ КОЗМЕТКЕ У LILLY ДРОГЕРИЈАМА
НАКОН САМО ЈЕДНЕ ПРИМЕНЕ НЕСТАЈУ: Длачице са лица заувек можете уклонити ЈЕДНИМ ПАРАДАЈЗОМ!
ПЕРШУН У СЛУЖБИ ЛЕПОТЕ: Избелите тамне мрље са маском од ове медитеранске зачинске биљке
На први поглед се чини да је немогуће повезати их, међутим, ова два начина исхране ипак имају неке заједничке темеље: оба се базирају на идеји избегавања намирница са адитивима и конзумирања само природне хране.
То значи: више хране од целих житарица, свежа храна, пуно воћа и поврћа, а мање хране која је пуна адитива. Творац оваквог начина исхране је др. Марк Хајман.
Пеганизам узима најбоље од веганске и палео исхране, елиминишући озбиљну ману обе дијете, а то је екстремна рестриктивност.
Воће, поврће и житарице су дозвољени, а забрањени су пречишћени угљени хидрати и шећер. И код воћа обратите пажњу да гликемијски индекс није превисок.
Поврће и воће треба да чини 50-70% пеганске исхране.
Правило за поврће је: што тамније, то здравије. Дозвољено је све поврће, осим скробног, као што је кромпир, бундева и репа и треба га јести у што већој количини.
Добре масти наћи ћете у орасима, риби, авокаду и маслиновом уљу. Остале биљне масти су забрањене.
У пеганској исхрани месо заузима само 25 процената оброка.
У овој врсти исхране нема места за млечне производе. Једино су дозвољени производи од овчијег и козјег млека, али у врло малим количинама.
Једу се све житарице, осим оних које садрже глутен као што су пшеница, овас и јечам. Наравно, ни тестенине са глутеном нису пожељне.
Махунарке нису дозвољене, па зато пасуљ, сочиво, грашак, соју избегавајте.
Шећер је табу у исхрани пегана. Боље је конзумирати сируп од јавора или шећер кокосовог цвета.
Избаците сву храну са адитивима, као што су ароме и конзерванси и једите непрерађену, природну храну.
Пре свега важни елементи ове исхране су поврће и воће и они покривају најмање 75% дневних калорија. Јаја су такође веома важан елемент исхране, док се месо и риба ретко једу и третирају се као додатак исхрани.
Животињски протеини не треба да прелазе 25% унетих намирница, а месо би требало да буде органско, односно од биљоједа, који се хране искључиво природно.