ПЕТ ВЕЖБИ које ће вам кориговати проблем СПУШТЕНИХ КАПАКА - потребно је максимум 30 секунди!
Лакше је него што мислите.
Спуштени капци нису изазвани само старењем, а птозе (Птосис Палпебралис), како се стручно зове овај процес опуштања коже, може да се јави на једном или на оба ока. Капак може бити само дискретно спуштен, али може да дође и до потпуног покривања зенице.
Иако у досадашњим истраживањима није експлицитно потврђено да вежбе за подизање капака сигурно имају ефекта, поједини козметичари и дерматолози тврде да неке вежбе за мишиће лица могу да утичу на јачање и затезање коже око очију.
Омиљена српска храна - СПАС ЗА СРЦЕ! Ових 7 намирница смањују холестерол и упале, а сви их воле!
Милутин Мркоњић је ОПЕРИСАО СРЧАНЕ ЗАЛИСКЕ, а ево КАКО да препознате КЉУЧНЕ симптоме овог обољења!
ДНЕВНИ ХОРОСКОП: Близанци ће данас добити све што пожеле од партнера, Шкорпије у финансијском РИЗИКУ!
Спуштени капци и разлози зашто до њих долази
Главни узроци спуштених капака су:
- слабост мишића горњих капака
- дисфункција нерава који контролишу мишиће
- опуштена коже или вишак коже на капцима
Код урођене птозе која се јавља ретко (1 беба на 840 новорођених) могући разлози су:
- слабост мишића горњих капака
- генетске или хромозомске абнормалности
- неуролошке дисфункције
Шта је стечена птоза
Особе које развију птозу у каснијем животном, имају облик који се назива стечена птоза. Како особа стари, мишићи одговорни за подизање и спуштање капка могу ослабити и узроковати опуштање. Кожа и тетиве горњег капка такође постају лабавије. Други фактори који могу изазвати стечену птозу су:
- дегенеративни поремећаји
- наследна предиспозиција
- тумори око ока или у оку
- инфекције
- повреде
- дијабетес
- ударци и трауме
- мијастенија гравис (аутоимуни поремећај који доводи до слабости мишића и умора)
- Хорнеров синдром
- оток у очном капку
- инјекције ботокса које су изазвале парализу мишића горњег капка или обрве
- Белова парализа
- папиларни конјунктивитис
- мигрена
Спуштени капци и опције лечења
Спуштени капци не захтевају лечење увек, али у неким случајевима они могу да замагле вид, посебно периферни. Код новорођенчади, птоза може довести до слабовидости (амблиопија), а офталмолог ће у том случају обично препоручити операцију. Када постоји потреба за применом хирургије и код одраслих, интервенцију изводи окулопластични или пластични хирург. Операције су ласерске, и пацијент обично може истог дана да оде кући.
У терапији лековима, одраслим особама са оба случаја птозе даје се оксиметазолин, капи које подстичу затезање капака. Међутим, овај лек није ефикасан за птозу насталу услед повреда или проблема са нервима.
Вежбе које могу да помогну
Иако не постоје специфичне вежбе које сигурно утичу на повлачење опуштених капака, од вежби које активирају мишиће лица ко ока може бити користи.
- Вежба "Широке очи" је једноставна и ради се тако што реширите очи што више, држите их тако отворене 5 секунди, па исто толико опуштате, понављајући више пута.
- "Подизач обрва" ангажује фронтални мишић чела који је повезан мишићима капка, а ради се тако што ставите руку на чело, мишиће чеоног дела лица померате упркос притиску руке, и подигнуто чело држите 5 секунди. Такође поновите неколико пута, до 30 секунди укупно (6 понављања).
- "Брзи поклопци" је такође једноставна вежба коју ћете урадити тако што два прста ставите на слепоочнице, зажмурите, а онда брзо отворите, па затворите очи.
- "Дијагонално растезање" подразумева да лагано ставите један прст на крај сваке обрве и подигнете навише, док очима гледате на доле, па са стране, симулирајући покрете клатна.
- "Лавовски дах" је врста вежбе дисања коју људи раде када вежбају јогу, намењена је повећању енергије и уклањању токсина, помаже у растезању мишића око ока и чини их гипкијим. Отворите очи што је могуће шире гледајући према горе, а истовремено, исплазите језик до краја и на доле. Задржите 5-10 секунди ако можете да издржите док не издахнете дубоким издахом.