Са ОВИМ ПРОБЛЕМОМ сте се сигурно некада сусрели: Откривамо ТРАЈНО РЕШЕЊЕ
Иако је бољка мушкарца савременог доба, са овим проблемом се све чешће сусрећу и жене.
Дођете уморни кући после напорног дана на послу, седнете на кауч да се мало одморите и опустите. У једном тренутку нехајно прођете прстима кроз косу, и одједном приметите да на ваша рамена падају ситне беле љуспице… Трчите ка огледалу и схватате сурову истину: “О не, имам перут!”.
С перути се свакодневно сусрећу милиони мушкараца, а све је више и жена које мучи овај не само естетски, већ и нимало безазлен медицински проблем. Оно што ситуацију додатно погоршава јесте чињеница да су, поред генетске предиспозиције, умор, стресне ситуације, загађење и урбано окружење међу главним окидачима за појаву перути. Па како онда да се изборимо са овим упорним непријатељем?
Прва ствар коју морамо да схватимо јесте да перут представља обољење власишта, односно коже главе. Као друго, то што имате перут не значи да нисте особа која се не брине о личној хигијени, нити би због ове појаве требало да се осећате лоше. Но, трећа, а сигурно и најважнија ствар, јесте то да нисмо сви исти, нити имамо исти тип коже главе, нити исти тип косе. Дакле, може да постоји више типова овог обољења, а самим тиме и више различитих начина да се изборимо са њом. То што нешто помаже једној особи, не значи да ће и другој. А искрени да будемо, борба против перути може да буде дуга и тешка. На нама је да пронађемо најбољу негу за себе и само да будемо упорни.
Неки људи имају суву кожу власишта, која се чешће гули и обнавља, а неретко читав тај процес изазива црвенило, иритације и неподношљив свраб. Зато је код ових особа честа појава суве перути, коју карактеришу ситне беле или сиве љуспице, толико лагане да с лакоћом лете свуда, не само по коси, већ и по раменима и врату. Њима се препоручује употреба специјализованог шампона против перути за суву косу, какав постоје у колекцији Дерцос.
Други људи могу да имају нешто маснију кожу, која по својој природи лучи више себума. Нажалост, пошто је окружена власима косе, тај себум је тешко ишчистити, па само власиште представља плодно тле за развој неколико врста гљивица. Тада долази до појаве масне перути, односно нешто крупнијих и дебљих љуспица, често жућкастих нијанси, које се буквално лепе за косу и кожу главе и, без коришења адекватних шампона против перути за нормалну или масну косу или посебних пилинг шампона као што су они из Дерцос линије, јако их је тешко уклонити.
Нажалост, уколико се проблем са појавом перути предуго игнорише или третира неадекватним препаратима може доћи до компликација, што за последицу може да има појачан губитак косе.
- Нажалост, доста мушкараца код дерматолога дође тек пошто испробају доста шампона код куће. Када стигну до фазе да сами себи више не могу да помогну, што им смета. Често дођу у запуштеном стању. Осим што у каснијим фазама естетски лошије изгледа, проблем с перути ће се теже поправити и појавиће се симптоми попут упала, свраба, иритације власишта, па и могућег опадања косе због чешања и манипулације косе. У случају масне перути, љускице често знају да буду залепљене за влас. Пацијенти се изгребу и са љускама скину и власи. Тада уз шампоне морамо да препоручимо и неке друге лекове да се то смири. Важно је потражити стручан савет правовремено, када се перут појави, и бити упоран са редовном, рутинском, препорученом негом за решење проблема – упозорава др Борна Павичић, специјалиста дерматовенерологије.
Међутим, као што смо већ поменули, стрес, загађење и временски фактору могу да представљају додатне окидаче за појаву и погоршање перути. Разлог за то је једноставан – исто као што спољашњи утицаји могу да утичу на стање коже нашег лица и тела, исто важи и за наше власиште.
- Током ове пандемије приметили смо све више погоршања кожних болести, а посебно оних у вези са перути и себореичним дерматитисом власишта. Најчешће су у питању мушкарци између 25 и 50 година, али с обзиром на то да данас пубертет све раније почиње, имамо случајева појаве перути код дечака већ од неке 12-13. године – открива др Павичић.
Доктор напомиње и то да је изузетно битно обратити се специјалисти чим приметимо перут, најпре да бисмо утврдили који тип перути имамо, али и како би се избегле компликације и појава других проблема са власиштем главе.
- Важно је потражити стручан савет правовремено, када се перут појави, и бити упоран са редовном, рутинском, препорученом негом за решење проблема - упозорава дерматолог.
Сад се поставља питање како би требало да изгледа та правилна нега и одржавање власишта погођеног перути.
- Најважнија је редовна, рутинска нега, прањем косе шампонима прилагођенима конкретном проблему. Особама које чешће перу косу, саветујемо што блажи шампон, како се власиште не би осушило. Постоје препарати који, осим што решавају проблем перути на један козметички начин, утичу на то да коса буде и лепа, а не само здрава – објаснио је Павичић.
Добар пример квалитетних и, пре свега адекватних, шампона за негу власишта, који помажу решавању овог проблема свакако они из Дерцос колекције шампона против перути, које препоручују бројни домаћи и страни дерматолози, међу којима је и др Борна Павичић.
- Зашто дерматолози препоручују Дерцос за борбу против перути? Зато што помаже у смањивању појаве перути већ након првог наношења, а видљиву перут уклања и до 100%. Ефикасност и стабилност Дерцос шампона је доказана управо код особа које су изложене стресу, умору и урбаном окружењу - истакао је дерматолог.
Задовољни искуствима која су имали са Дерцос шампоном, и многи други успешни мушкарци га препоручују. Па тако и наш познати глумац Андрија Кузмановић, звезда филма “Монтевидео, Бог те видео” и серије “Сенке над Балканом” каже да иако можда његова професија изискује повремене глумачке импровизације, када је у питању здравље његовог власишта ту обавезно бира најбоље.
- Успех на филму и позоришним даскама често укључује дуге сате припрема, врло мало сна и пуно стреса. Многе врхунске изведбе настале су импровизацијама, али када су лична хигијена и нега косе у питању веома сам строг и бирам само Дерцос - каже Кузмановић.