Зашто патите од иритације власишта? Ево како очувати здраву кожу главе
Кожа главе захтева негу!
У неком тренутку нашег живота бар половина нас ће патити од иритације власишта.
Откривамо: Која је разлика између оригиналног бјути блендера и копија у дрогеријама
Можда сте се запитали: Зашто зими ваш парфем слабије мирише?
Више их нећете бацати: Како оживети сломљене сенке?
Имајући то на уму, откривамо вам кључне узроке црвенила, свраба, љуштења и на који начин је најбоље да очувамо здраву кожу главе.
Звучи заиста једноставно, али уколико често не перете косу шампоном, то може допринети проблемима са власиштем, јер вишак уља остаје на глави. Неке гљивице успевају у масном окружењу, те када нарасту, ваше власиште може постати љускасто и иритирано.
Баш као и кожа, ваше власиште садржи знојне и лојне жлезде, а старе ћелије коже замјењују се новим, тако да кожу главе треба лепо опрати. Ваше власиште је такође изложено истим загађивачима средине као и кожа на вашем лицу.
Такође је мит да ће редовно мењање постељине и јастука помоћи иритираном власишту - ово може бити истина само ако сте осетљиви или алергични на детерџент за веш.
На ваше власиште могу доста утицати хормоналне флуктуације, које изазивају стрес. Конкретно, стрес повећава ниво кортизола (такозваног хормона стреса), који може повећати производњу себума (уља) на вашем власишту. Хормони стреса такође могу пореметити баријеру коже и покренути иритацију и упалу коже.
Због тога можете приметити да вам се свраб, љускање и прекомерно осетљива и масна кожа главе чешће јавља када пролазите кроз стресни период. Људи који пате од псоријазе и перути, често открију да је њихово стање узроковано или погоршано стресом.
Хормонске промене током менструалног циклуса могу јако утицати на ваше власиште. На пример, пре и током циклуса, можете приметити да је вам је власиште постало масније, што заузврат, може изазвати љуштење и свраб.
Такође, многе жене сматрају да су њихова кожа и тело посебно осетљивији током менструације, а то може укључивати и ваше власиште. Поред хормона, перут настаје када се одређени квасци прекомерно размножавају и микрофлора постане неуравнотежена.
Неке особе могу бити осетљиве и на нормалне нивое квасаца. Потражите шампоне који садрже антимикробно активно средство - овај састојак против гљивица посебно се фокусира на квасац одговоран за перут и помаже у поновном успостављању равнотеже микрофлоре вашег власишта.
Слична храна која утиче на кожу лица може утицати на ваше власиште. На пример, млечни производи са пуно масноће попут сира, као и врло слатка и зачињена храна, могу лоше утицати на проблематично власиште.
Остале намирнице које могу утицати на кожу ваше главе су бело вино, шампањац и црвена паприка. Храна не утиче исто на свакога, најбоље је користити поступак елиминације. Храна богата Омега 3 и узимање суплементације такође могу помоћи.
Препоручујемо храну која која садржи витамин Д, морски колаген и коензим Q10 - за које се показало да имају противупална својства и могу бити корисна онима са проблематичним власиштем.