Zašto patite od iritacije vlasišta? Evo kako očuvati zdravu kožu glave
Koža glave zahteva negu!
U nekom trenutku našeg života bar polovina nas će patiti od iritacije vlasišta.
Otkrivamo: Koja je razlika između originalnog bjuti blendera i kopija u drogerijama
Možda ste se zapitali: Zašto zimi vaš parfem slabije miriše?
Više ih nećete bacati: Kako oživeti slomljene senke?
Imajući to na umu, otkrivamo vam ključne uzroke crvenila, svraba, ljuštenja i na koji način je najbolje da očuvamo zdravu kožu glave.
Zvuči zaista jednostavno, ali ukoliko često ne perete kosu šamponom, to može doprineti problemima sa vlasištem, jer višak ulja ostaje na glavi. Neke gljivice uspevaju u masnom okruženju, te kada narastu, vaše vlasište može postati ljuskasto i iritirano.
Baš kao i koža, vaše vlasište sadrži znojne i lojne žlezde, a stare ćelije kože zamjenjuju se novim, tako da kožu glave treba lepo oprati. Vaše vlasište je takođe izloženo istim zagađivačima sredine kao i koža na vašem licu.
Takođe je mit da će redovno menjanje posteljine i jastuka pomoći iritiranom vlasištu - ovo može biti istina samo ako ste osetljivi ili alergični na deterdžent za veš.
Na vaše vlasište mogu dosta uticati hormonalne fluktuacije, koje izazivaju stres. Konkretno, stres povećava nivo kortizola (takozvanog hormona stresa), koji može povećati proizvodnju sebuma (ulja) na vašem vlasištu. Hormoni stresa takođe mogu poremetiti barijeru kože i pokrenuti iritaciju i upalu kože.
Zbog toga možete primetiti da vam se svrab, ljuskanje i prekomerno osetljiva i masna koža glave češće javlja kada prolazite kroz stresni period. Ljudi koji pate od psorijaze i peruti, često otkriju da je njihovo stanje uzrokovano ili pogoršano stresom.
Hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa mogu jako uticati na vaše vlasište. Na primer, pre i tokom ciklusa, možete primetiti da je vam je vlasište postalo masnije, što zauzvrat, može izazvati ljuštenje i svrab.
Takođe, mnoge žene smatraju da su njihova koža i telo posebno osetljiviji tokom menstruacije, a to može uključivati i vaše vlasište. Pored hormona, perut nastaje kada se određeni kvasci prekomerno razmnožavaju i mikroflora postane neuravnotežena.
Neke osobe mogu biti osetljive i na normalne nivoe kvasaca. Potražite šampone koji sadrže antimikrobno aktivno sredstvo - ovaj sastojak protiv gljivica posebno se fokusira na kvasac odgovoran za perut i pomaže u ponovnom uspostavljanju ravnoteže mikroflore vašeg vlasišta.
Slična hrana koja utiče na kožu lica može uticati na vaše vlasište. Na primer, mlečni proizvodi sa puno masnoće poput sira, kao i vrlo slatka i začinjena hrana, mogu loše uticati na problematično vlasište.
Ostale namirnice koje mogu uticati na kožu vaše glave su belo vino, šampanjac i crvena paprika. Hrana ne utiče isto na svakoga, najbolje je koristiti postupak eliminacije. Hrana bogata Omega 3 i uzimanje suplementacije takođe mogu pomoći.
Preporučujemo hranu koja koja sadrži vitamin D, morski kolagen i koenzim Q10 - za koje se pokazalo da imaju protivupalna svojstva i mogu biti korisna onima sa problematičnim vlasištem.