"Боље човек и да не слави, него да СЛАВИ НАОПАКО" СРБИ све чешће СЛАВУ не славе у свом дому, већ по РЕСТОРАНИМА - Православни свештеник поручио БИТНУ ствар
Славу би било, најпрепоручљивије, славити унутар мале цркве. Мала црква јесте породица, односно дом, али све више људи слави по ресторанима.
Крсна слава је међу Србима уобичајена ствар. Прославља се у кругу породице уз најближе пријатеље и фамилију. Свечана трпеза је сада већ уобичајена ствар у свим крајевима, али оно без чега слава заправо не може да прође и што сваки домаћин мора да обезбеди су славска свећа и колач.
Међутим, постоји обичај да се слава прославља у кафани уз музику, а ево шта о томе мисле православни свештеници.
– То је породични празник који се прославља у кругу породице и са најближим пријатељима и прослављању славе није место у ресторанима, кафанама, није место уз музику, него једноставно да славимо како приличи православном вернику. Треба прославити без претеривања, јер смисао славе и није у претеривању у јелу и пићу, него у духовном расположењу, пре свега у доласку у цркву да се ту помолимо Богу, а онда да ту молитвену атмосферу пренесемо у своју домаћу или малу цркву – рекао је протојереј-ставрофор Љубивоје Радовић за РТС.
Он је додао да огроман број наших православних хришћана слави славу, али не зна ништа о светитељу кога прославља. Указао је да су некада домаћини дворили славу, гости су седели и били на обеду, а домаћин је стајао и није желео да седне, поштујући светитеља кога прославља и поштујући госте које је призвао у свој дом.
- А ми хоћемо да ту атмосферу пренесемо у кафану, то једно с другим не иде. Боље је да човек не слави него да слави наопако, да слави онако како не приличи православној вери и православним хришћанима - истакао је Радовић.
- Славили су наши преци у рововима, у највећим оскудицама, страдањима и патњама. Било на који начин, али никако нису дозволили да се прекине слављење крсне славе - закључио је Радовић.