Да ли ДЕЛИТЕ ПРЕВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА на друштвеним мрежама? Одавање ЛИЧНОГ ЖИВОТА може вам створити ВЕЛИКЕ ПРОБЛЕМЕ, ево како да престанете и ЗАШТИТИТЕ СЕ
Платформе друштвених медија нуде примамљив канал кроз који можемо да се изразимо, тражимо валидацију и повежемо се са другима на глобалном нивоу, али морамо бити пажљиви
У данашње време лако нам је да помислимо да остварујемо блискост са људима само зато што су на клик од нас. Ипак, претерано дељење информација, својих мисли и интимних детаља није корисно на дуже стазе.
Уданашњем свету у коме је бити повезан и информисан императив, повремено или стално имамо импулс да делимо своје мисли, искуства и емоције. Платформе друштвених медија нуде примамљив канал кроз који можемо да се изразимо, тражимо валидацију и повежемо се са другима на глобалном нивоу.
ОВО ВАС МОЖЕ КОШТАТИ КОЛИКО И ЛЕТОВАЊЕ: Купили ЦИГАРЕТЕ у фри шопу па НАДРЉАЛИ, само су има рекли "Виа Сербиа" и написали ЕНОРМНУ КАЗНУ
БИБЛИЈА ЗАБРАЊУЈЕ, А ХРИШЋАНИ ТО НЕ ПОШТУЈУ? Ево да ли су ТЕЛЕСНИ ОДНОСИ дозвољени пре брака
Међутим, привлачност сталног самооткривања често доводи до претераног дељења, где се личне границе губе и приватни детаљи бивају изложени широкој публици. Од радног места до партнерског односа, прекомерно дељење може утицати на наше животе на бројне начине.
Шта је претерано дељење или оверсхаринг?
Прекомерно дељење се односи на чин откривања превелике количине личних информација, често преко онога што се сматра прикладним или неопходним. То се дешава када појединци деле интимне детаље о својим животима, мислима или искуствима без разматрања потенцијалних последица.
Претерано дељење и откривање се дешава на неколико различитих начина и у оквиру неколико различитих контекста. Може се одвијати на платформама друштвених медија, у међуљудским разговорима и у професионалним окружењима. То замагљује границу између јавног и приватног, што често доводи до негативних утицаја као што су оштећени односи, угрожена приватност и потенцијална штета по нечију репутацију.
Па зашто људи то раде? То може бити из било ког разлога, али најчешћи су:
- Жеља за валидацијом;
- Емоционално ослобађање;
- Култура друштвених медија;
- Недостатак граница;
- Потреба за пажњом:
- Недостатак друштвене свести;
- Прецењивање поверења;
- Емоционална рањивост;
Препознавање потребе за равнотежом и неговање осећаја уздржаности је кључно за очување наше приватности, заштиту наших односа и очување нашег менталног благостања. А спречити себе од прекомерног дељења је дивно средство које треба имати.
Како зауставити прекомерно дељење
ТикТокер и адвокат Џеферсон Фишер има неколико предлога како да престанете да овершерујете у свом животу и заштитите се. У свом видео снимку, он разлаже главне начине да спречите претерано дељење.
Почиње тако што каже: - Ако не бисте са њима делили свој лични ормар, немојте са њима да делите ни своје мисли.
1. Додајте филтер "сада"
Филтер "сада" је начин да осетите и освестите да ли особа треба да зна информације управо сада. Фишер објашњава да би требало да поставите питање: "Да ли они то сада морају да знају?"
Можда верујете да ова особа треба да зна ове информације, али да ли то мора да буде сада? Фишер наставља: "Већину времена одговор је не."
Дакле, ако дођете до тог закључка, немојте делити информације. Ово ће вам помоћи да задржите више својих личних мисли за себе.
2. Престаните да потцењујете "цену" својих речи
Фишер објашњава да људи често потцењују цену својих речи када претерано деле: - Чак и када на послу одговорите на оно безазлено питање Како је прошао викенд?
Фишер наводи да то омогућава другој особи да створи перцепцију о вама у добром или лошем смислу, а за то можемо платити високу цену. Зато запамтите да ваше речи нешто вреде и направите паузу пре него што их употребите.
3. Схватите да права повезаност ретко долази из разговора о себи
Фишер верује да нећете добити повезаност са другима ако све што радите јесте да причате о себи. Даље објашњава да ако икада помислите: "Да ли превише причам?" одговор ће скоро увек бити да.
Зато удахните и слушајте шта други људи имају да кажу. Ово вас спречава да делите превише својих личних информација које би неко могао да искористи на малициозан начин.
4. Поставите границе и држите их се
Можда је клише, али функционише. Постављање личних граница је кључно када је у питању дељење личних података. Одвојите време да размислите о томе шта вам је пријатно да делите са другима и шта сматрате приватним. Дефинишите своје границе и свесно се потрудите да их се држите.
Неопходно је запамтити да не мора све да се дели са свима. Научите да дате приоритет и да будете селективни у вези са детаљима које откривате другима, било да то радите лично, преко друштвених медија или у било ком другом облику комуникације.
5. Прегледајте подешавања друштвених медија
Прилагодите подешавања приватности на својим платформама друштвених медија како бисте осигурали да само одређена публика може да приступи вашим обајвама. Редовно прегледајте и ажурирајте ова подешавања да бисте задржали контролу над оним што делите на мрежи.
Идентификујте одабрану групу појединаца од поверења са којима се осећате пријатно да делите личне податке. Већа је вероватноћа да ће ове особе поштовати ваше границе и пружити потребну подршку без осуђивања или негативних последица.
6. Редовно вежбајте самосвест
Развијање самосвести је кључно за разумевање зашто сте можда склони претераном дељењу. Размислите о својим мотивима и размислите да ли имате тенденцију да претерујете због тражења валидације, пажње или жеље да се повежете са другима.
Разумевањем ових основних мотива, можете ефикасније да решите своју потребу за претераним дељењем информација. Укључите саморефлексију и свесност да бисте препознали када претерујете или ћете прећи своје личне границе. Ова свест ће вас оснажити да доносите свесније одлуке у дељењу информација.