УЖИТАК КАО ИЗ БАЈКЕ
ЈЕФТИНО празнично путовање! Вратите се у доба принцеза и принчева, посетите МИСТЕРИОЗНИ замак у ВОЈВОДИНИ у ком је ручало ПЛЕМСТВО ЕВРОПЕ
Путовање удвоје не мора бити ни скупо ни далеко да бисте уживали. Битно је да је крај вас вољена особа, која ће вам улепшати сваки тренутак, па ће и природа и градови и заласци сунца бити много лепши или пак незаборавни.
Време је да испланирате свој супер бег за празник, а Војводина нуди толико тога, зато вам предлажемо сјајну локацију у непосредној близини Зрењанина која је као створена за авантуристички дух и уживање.
Банатски каштел у Ечкој, у близини Зрењанина, спада у очуваније дворце у Војводини. Претворен је у угоститељски објекат и сада живи као хотел са рестораном и прелепим парком који је у приватном власништву Луке Ступара.
Лазар Лукач, оснивач имања је пореклом из Јерменије, а његова породица била је једна од најбогатијих која је поклонила дијаманте и брилијанте за круну руском цару Петру Великом Романову. По својој некадашњој раскоши, многобројним садржајима, а нарочито по економској моћи овај дворац је био један од најмоћнијих имања у целој нашој земљи.
Дворац и парк око дворца пројектовали су врсне архитекте. Земљиште око дворца је толико велико да преко њега са једног на други крај слободно могло јахати коњима у галопу.
Осим главних објеката, власници овог имања имали су: парк у енглеском стилу са ретким биљкама и лавиринтом од зимзелена, украсни бунар, фонтану са киповима, велику ергелу за коње која је била виша од свих кућа у селу и имала мермерне валове за воду, расна грла коња са којима су освајали европске медаље (хиподроме), споменике у парку којих је било више, кулу са водоторњом и осматрачницом. Имали су свој базен за купање, стаклену башту за узгајање биљака, магацине за храну, пристаниште за бродове који су превозили храну, изузетно много грла стоке. Једном приликом када су питали власника дворца Лазара Лукача колико има рогате стоке, он је одговорио: „Не знам који им је број, али знам да их чува 11.000 паса.“
Грофовска породица је такође имала и свој рибњак – који је био један од највећих у Европи, своје ловиште (данас резерват природе Царска бара са околином), велико обрадиво земљиште и пашњаке, скупоцене слике и уметнине, разни стилски намештај између осталих и од веома скупоценог дрвета шимшира, велику колекцију препарираних животиња из разних крајева па и из Африке које су биле изложене још непосредно након Другог светског рата у једној већој сали дворца, библиотеку са старим и ретким књигама, свој аутомобил – један од првих на овим просторима, своје пољопривредне машине и једну од првих парних машина на овим просторима, музичке инструменте, своју пивару и пивницу у које је долазила реком, господа из Бечекерека са неком врстом чамаца – гондола у провод…
Један од власника дворца био је Феликс Харнокурт, анђутант и лични пријатељ Аустро-Угарског Престолонаследника Франца Фердинанда који је у Ечки био четири пута у лову. Овај дворац, још од оснивања важио је у целој Аустро-Угарској за један од веома раскошних и престижних са пуно садржаја. Ко је од властелина желео да буде запажен на дворовима обавезно је присуствовао баловима у дворцу у Ечки.
Не траба да чуди што су овај дворац посетили чувени холивудски глумци и глумице утолико пре јер се у непосередној близини дворца налазио „филмски студио на отвореном“ за снимање више филмова.
Србија Данас/Ј.Шипчић