Када комуницирате са дететом не заборавите на ових 8 правила!
Добро обратите пажњу...
Иако вам можда на први поглед делује да је разговор са децом једноставан, то баш и није тако. Да бисте успешно комуницирали с њима, тако да вас чују и разумеју, морате да испоштујете неколико правила:
1. Спустите се на ниво детета
Увек разговарајте са дететом на његовом нивоу. Малишани стално треба да се прилагођавају одраслима и њиховом свету, па често имају осећај неприпадања.
Клекните или седите поред њега како би се гледали у очи док разговарате. На тај начин му дајете до знања да сте заинтересовани за оно што има да вам каже.
ПЕЛЕНСКИ ОСИП: Ево у којим случајевима МОРАТЕ да одведете бебу код лекара!
2. Будите природни
Будите природни док разговарате са својим малишаном. Нема потребе да са вашим двогодишњаком разговарате као да је мала беба. Уколико будете пренаглашавали гестикулацију или мењали висину гласа, дете ће вас сигурно имитирати и мислити да је такав говор нормалан.
3. Будите стрпљиви
Будите стрпљиви, јер мала деца можда неће моћи брзо као одрасли да вам кажу шта мисле, желе и оно што осећају. Често се дешава и да малишан почне да муца када жели нешто брзо да каже – стога му увек мирно и стрпљиво укажите да полако прича, јер имате довољно времена да га саслушате.
4. Пронађите времена за своје дете
Увек нађите времена да саслушате дете када жели нешто да вам исприча, чак и ако сте у неком послу који, наравно, може да сачека. Када заинтересовано слушате малишана, подстичете га да изрази своје мисли и идеје.
Такође, много можете научити о томе како дете види свет и које особине код њега преовлађују, што вам може помоћи у његовом васпитању.
Бабица одмах све снимила - новорођенче запањило лекаре када је урадило ОВО! (ВИДЕО)
5. Потрудите се да разумете своје дете
Понекад ће вам бити тешко да разумете шта дете покушава да вам каже, нарочито када дете тек учи да комуницира. Веома је важно дати малишану до знања да сте заинересовани да сазнате шта вам говори, али да га не разумете. Ако вам рукама објасни или покаже шта жели, пре него што му дате жељену ствар, поновите му неколико пута како се зове тај предмет.
6. Научите да слушате своје дете
Речи и поступци су веома важни, па немојте са подсмехом да гледате на интересе или дела детета, већ покушајте да разумете. Иако вам се можда чини неважним и безначајним нешто што вам малишан говори, научите да га саслушате, јер ће се вероватно у мноштву информација крити једна веома важна.
Прећутни сукоб који траје вековима: Вицевима о свекрви, жена се не смеје. НИКАДА
7. Посматрајте малишана док комуницира са другом децом
Посматрајте како ваше дете комуницира с другом децом. Никада немојте прекидати њихов разговор (једино уколико не дође до неког конфликта), а ако приметите да дете не зна да изговори неку реч или је муцао док говори, потрудите се да касније код куће вежбате сами.
8. Саслушајте мишљење малишана
За почетак га питајте за мишљење шта би желео да једе, чиме да се игра, а касније разговарајте и о осећањима. Вероватно у почетку неће разумети речи, али ће јако добро осетити емоције, па ћете се изненадити како добро схвата и препознаје позитивно и негативно осећање.
На тај начин од малих ногу дете учите да изрази шта осећа и да се не стиди тога.