Подсетимо се ПРАВОСЛАВНОГ БОНТОНА! Немојте да се ОСРАМОТИТЕ пред свештеником и кажете му "ПОПЕ", ево како му се треба ОБРАТИТИ
Посебно водите рачуна ако су пред вама црквени великодостојници или монаси и монахиње
Колико пута сте се нашли у непријатној ситуацији, јер нисте знали како да се обратите свештеном лицу, а тек неком на вишем положају у Православној цркви? И ово не значи да сте мање верник, зато се не стидите. Данас ћемо се подсетити православног бонтона!
Чак се и један свештеник када је био мали нашао у овој ситуацији, зато данас има разумевања када се људи збуне испред њега.
Велико ЧУДО на МАЛУ ГОСПОЈИНУ - Несвакидашњи призор у православној светињи забележиле камере (ВИДЕО)
"Сматрамо се ВЕЛИКИМ ВЕРНИЦИМА, а не знамо ПРАВОСЛАВНУ ХИЈЕРАРХИЈУ": Ево ко су архиепископи, митрополити и владике и ко има ВРХОВНУ ВЛАСТ
Протојереј Андреј Ухтомски преситио се првог сусрета са свештеним лицем овако:
- Кад сам био дете, када сам почео да се молим, дошао сам до олтара и поздравио свештеника који је седио подаље: 'Здраво!'. Као одговор, чуо сам: 'Зар те нису учили да се поздравиш?' Након што сам размислио о ономе што сам рекао, отишао сам до свештеника и узео благослов, присећајући се како су то други радили. Сада, већ као свештеник, на исповести морам да чујем обраћање упућено мени као 'sveti оче'. И сами се осећате нелагодно, покушавате уравнотежити своју несветост са покушајем љубазности исповедника, схватајући да су свеци на небу, размишљате о томе како исповеднику пренети опције за исправан третман.
Основна организациона јединица Цркве је парохија. То је одређено насељено подручје које је поверено на опслуживање свештенику. У једном граду може да буде више парохија, а самим тим и свештеника.
Више парохија чини намесништво, док је највећа организациона јединица епископија, архиепископија или митрополија.
Помесна Црква, на чијем челу се налази патријарх, састоји се од више епископија, архиепископија или митрополија.
Свештеник се у разговору ословљава са "Оче" (испред личног имена), епископ (владика) са "Ваше преосвештенство", а ако је митрополит са "Ваше високопреосвештенство" или "Свети Владико". Патријарх се ословљава са "Ваша светости" или "Свјатјејши владико".
Отац Љуба каже:
- Бог помого! Осећам потребу да овом приликом потражим да се оцима-свештеницима обраћа са 'благослови оче'. Мислим да је ово добар начин да на то укажем са жељом да се запамти исправан однос обраћања свештенику. Када одговарамо на питања ми уједно и поучавамо и моја намера је у том духу.
Монахиње (калуђерице) се ословљавају са "Сестро" а игуманија (старешина у манастиру) са "Мати". Од женског монаштва се не тражи благослов и не љуби се рука.
Искушеници (они који се припремају за монашки чин) се ословљавају са "брате". Када се нађемо у друштву више свештеника прво узмемо благослов од најстаријег по звању, а онда евентуално од осталих. А ако је то компликовано извести онда се окренемо у правцу оних од којих нисмо узели благослов и уз наклон кажемо "Благословите!"
Свештени редови и чинови у православној Цркви
У православној Цркви постоје два реда: монашки и мирски ред. Основна разлика је у породичном статусу.
Монаси живе безбрачним животом, организованом најчешће у манастирима, обично ван насељених места. Монасима су доступни сви свештени чинови: епископски, презвитерски и ђаконски. Мирски свештенослужитељи живе породичним животом, то јест пре рукоположења морају бити ожењени. Мирским свештенослужитељима су доступни презвитерски и ђаконски чин, док им епископски чин није доступан.
У оквиру сваког од чинова постоји више степена који су израз части, одликовања или положаја у оквиру организације православне Цркве.