ДОВОЉАН ЈЕ ЈЕДАН - Киви надокнађује дневне потребе Ц ВИТАМИНА, веома је здрав, али ОПРЕЗНО са њим у овом СЛУЧАЈУ
Није препорука да се припрема на овај начин!
Киви је наш стари јесењи знанац, али ретко о њему размишљамо даље од пуког конзумирања воћа. Наша колумнисткиња Дуња Гулин и ауторка здравих рецепата подсећа на његове здравствене добробити, али и свестраност у слатким и сланим јелима.
Прави гурмани се веселе свим годишњим добима и сезонским плодовима које природа нуди, но можда је обиље најочитије управо сада, почетком јесени, јер је време бербе разног воћа, орашастих плодова и коренастог и главичастог поврћа. Јабуке и крушке су оправдано краљице јесени, слатко грожђе многи с нестрпљењем чекају, но још једно воће у јесењем и зимском раздобљу доприноси разноликости и нуди нам обиље нутритивних састојака, а то је киви!
Иако се сматра егзотичним воћем, киви се успешно узгаја и у приморском подручју. Још из детињства се сећам стричевог воћњака пуног кивија, чији су листови пружали пријатан хлад, док су мали плодови висили свуда и једва смо чекали октобар да их уберемо. Плодове смо чували у гајбицама у хладној соби и дозревали су полако, па смо киви јели све до Божића. Зрели киви пресечен напола дубили смо кашиком, што ми је било и остало права воћна посластица.
Изглед кивија је прави изазов за бераче – смеђа кора прекривена длачицама увек је исте боје, а ни величина плодова није увек показатељ зрелости, јер једнако зрели могу бити и ситни и они већих димензија. Олакшавајућа околност је та што дозрева након брања и има спорији метаболизам, тј. спорије пропада након сазревања од, рецимо, зрелих плодова бобичастог воћа, кајсија или смокава. Будући да плодови кивија чувају своје шећере у облику скроба, нису слатки при брању, али након брања убрзано дозревају услед стајања на собној температури, па су већ након десетак дана спремни за јело.
Још брже ће дозрети ако их ставите у папирнату кесу са зрелим воћем које испушта пуно етилена, нпр. са бананом, јабуком или крушком. Када се киви чува на ниским температурама (око 0°Ц), присутни ензими скроб полако претварају у шећер, па спорије постаје мекши и слађи, током неколико недеља и месеци. Транспарентно месо кивија најчешће је зелене боје због присутности хлорофила, иако постоје и врсте чије је месо жуте, црвене или љубичасте боје. Сваки плод садржи и до 1500 ситних, црних и јестивих семенки, распоређених у концентрични круг у центру плода, па одатле и тај необични и занимљиви пресек по коме је киви толико познат.
"МОЈИ ВРШЊАЦИ СУ ПРЕДОСАДНИ" Обожава мушкарце 10 и више година МЛАЂЕ ОД ЊЕ: "Многи желе везу са старијм женом"
ЈЕДНОСТАВНО И ЕЛЕГАНТНО! Слобода Мићаловић заблистала на црвеном тепиху, овако изгледа права дама (ФОТО)
Пажљиво са употребом
Када је о кивију реч, најинтригантније ми је то што је он прави изазов за употребу у кухињи! Ево занимљивих упутстава која је пожељно следити:
• киви никада немојте додавати у кремове са желатином, јер моћни ензим актинидин разграђује широки спектар беланчевина, укључујући желатин, и не допушта да се крем стегне;
• немојте га користити у рецептима који садрже млеко и млечне производе, јер ће нарушити кремасту структуру јела;
• ако киви prethodno прокувате, спречићете наведена деловања на желатин и казеин из млека, али пошто киви кувањем губи своју специфичну боју и текстуру, резултат ће бити мање естетски привлачан;
• сирови киви садржи кристале калцијум-оксалата који нису топиви, па немојте додавати веће количине кивија у смутије и свеже цеене сокове, јер оксалати могу да иритирају усну дупљу, грло и пробавни систем.
Зелене супермоћи
Из наведених разлога, киви се ипак најцешце користи у сировом облику. Ево само неких супермоћи овог необичног воћа:
• садржи велику количину влакана, па је у прекидању акутног затвора делотворнији од сувих шљива и ланених семенки;
• због присутног ензима актинидина киви омекшава све врсте меса, па га можете користити у маринадама;
• један киви дневно најчешће ће задовољити ваше дневне потребе за уносом витамина Ц
• кора кивија је и те како јестива и у њој има чак више антиоксиданаса него у самом плоду! Стога купујте органски киви и не љуштите га, него само ножем остружите површинске длачице пре конзумирања;
• киви садржи фолну киселину, па је посебно корисно редовно га јести у труноћи. Издвојила сам два рецепта у којима волим да употребим киви – сиров у богатој салати, и печен као састојак сочних мафина.