Спасавао град од ЗЕМЉОТРЕСА и несрећа, чудотворна снага његових МОШТИЈУ ИЗЛЕЧИЛА многе - Ево шта могу да очекују они који се данас обрате једном од највећих светаца у СРПСКОЈ ЦРКВИ
Свети Димитрије рођен је у Римском царству, а као војсковођа је имао задатак да прогони Хришћане, али је он почео да проповеда ту веру због чега је и скончао на бруталан начин.
Српска православна црква (СПЦ) прославља данас празник Светог Димитрија Солунског, у народу познат као Митровдан, у знак сећања на страдање и смрт овог светитеља. У Србији се Свети Димитрије празнује као крсна слава и пета је слава по броју свечара. Овај датум се у народну означава и као хајдучки растанак и доба године када почиње зима.
СЛАВИМО МИТРОВДАН! На овај свети дан не ваља излазити из куће, а ево шта НИКАКО не бисте смели да радите
Омиљени ДОРУЧАК СРБА, може бити ОПАСАН ПО ЗДРАВЉЕ - Ако на декларацији прочитате ову скраћеницу, НИКАКО НЕ КУПУЈТЕ
Осим Срба Светог Димитрија поштују и славе и Грци и Руси. Код других је тај светац проглашен заштитником Сибира и данашњи празник је један од највећих у Руској православној цркви.
Димитрије је рођен у Солуну у трећем веку после Христа за време цара Максимилијана. Када је од цара добио наређење да прогони хришћане, он се на то није обазирао већ је јавно проповедао хришћанску веру. Цара су обавестили о непослушности Димитријевој, који је преобраћао народ у хришћанство.
Када је цар чуо да је солунски командант и сам хришћанин, наредио је да га баце у тамницу где је мучен, а потом погубљен. Тако је живот окончао 306. године као борац за хришћанску веру. Солунски хришћани су га тајно сахранили, на месту његовог гроба касније је подигнута црква. Димитрије је проглашен заштитником града Солуна.
Црквени списи наводе да се Свети Димитрије много пута јављао и спасавао град од земљотреса и несрећа. И данас се верује да је чудотворна снага његових моштију излечила многобројне болеснике.
Према народном предању и житијима светаца, Димитријев гроб је одисао босиљком и смирном, па је зато тај светац назван Мироточиви.
Свети Димитрије представљен је на фрескама средњевековних манастира у реду светих ратника који су проповедали и борили се за хришћанску веру.
Култ Светог Димитрија веома је жив и код Срба, а у средњовековној Србији посвећени су му многобројни храмови, укључујући и цркву у Пећкој патријаршији и капелу у манастиру Високи Дечани.
Мошти Светог Димитрија, који је своје богатство разделио сиромашнима, налазе се у Солуну. Свети Димитрије је и заштитник овог грчког града, док Руси сматрају светог Димитрија покровитељем Сибира.