Колико дана треба постити за СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ? Духовник поручује да су се услед раслабљености вере појвила НОВА ПРАВИЛА
Увек треба тражити благослова свештеника пре приступања светој тајни
Пост је један од најважнијих подвига у хришћанству. Подразумева прочишћење од телесних и духовних нечистоћа уздржавањем од мрсне хране и лоших и грешних мисли и сваког зла.
Многи мисле да ако не једу одређену храну извршавају овај важан подвиг, али не схватају да је од физичког много важније духовно прочишћење - одрицање од сваке врсте грешних и злих помисли, жеља и дела.
Шта радити са ОДЕЋОМ ПОКОЈНИКА? Многи Срби ту греше ПОСЛЕ САХРАНЕ, а свештеник упозорава да је само једно исправно
"То је ствар СУЈЕТЕ живих": Духовник (раз)открива најраспрострањенија ПОГРЕБНА СУЈЕВЕРЈА, посебно грешна она која се тичу ХРАНЕ
Телесни пост је само неопходно помоћно средство за успешну духовну борбу против страсти, које се распирују кроз телесне жеље. Пошто тело заједно са душом учествује у греху, треба заједно са њом да учествује у напорима ка поновном задобијању врлина.
На жалост, многи не схватају праву суштину поста - духовно прочишћење, те се оптерећују само телесном страном. Зато уместо да се занимају на који начин да обуздају страсти и пориве, многи питају само шта сме да се једе, када се пости на води, а када на уљу, сме ли да се једу биљне верзије мрсних производа и слично.
Ипак, једно од најучесталијих питања, за које ћете сигурно на прву послислити да знате одговор, је колико пост треба да траје пре него што може да се прими тајна Светог Причешћа. Ево шта свештеник каже о томе:
- Црква учи да сваки Хришћанин треба да, поред сваке среде и петка и других Црквом утврђених дана поста, пости сва четири велика поста (Божићни, Ускршњи, Петровски и Госпојински) и да у време тих постова треба чешће да се исповеда и, по савету свога духовника, чешће приступа Св. Причешћу. Онај ко пости све постове и редовно се исповеда може да се током постова причешћује често па, чак, и сваке недеље, ако му тако благослови духовник.
- Но, будући да многи православни Хришћани данас, услед раслабљености вере, не држе све постове, постоји пракса да се пред Св. Причешће пости недељу дана строгог поста на води (са тим да се на води не сме постити суботом -осим на Велику Суботу - и недељом, већ на уљу). Тај рок се може скратити из разних оправданих разлога на три дана, а у великој нужди или опасности (када је неко тешко болестан, када се иде на опасно путовање и сл.) припрема се скраћује на један дан.
- У сваком случају Хришћанин не сме да буде самовољан у вези са Св. Причешћем: нити да се сам на своју руку причешћује, нити да се на своју руку не
причешћује, већ мора бити послушан Цркви и свом духовнику, каже духовник.
Сличне ставове и правила налазимо и у књизи "Свето Причешће -лек бесмртности" епископа бачког др Иринеја Буловића:
- Не постоји неко строго утврђено правило, али је пракса да се увек пред Свето Причешће строго пости (''на води'' - само биљна храна, без уља) ''недељу дана'', тј. од понедељка до недеље (наравно, ако је вишедневни пост, онда се и после Светог Причешћа и даље пости, само не тако строго). Већина верника, а тако и треба, у свим вишедневним постовима увек строго пости прву недељу поста ''на води'', и онда се причести. Пошто само Васкршњи пост увек почиње у понедељак, већина строго пости до недеље, када се причешћује, док остали постови почињу у разне дане у недељи, па некад и нема довољно дана за припрему до недеље. Тада треба упитати духовника (свештеника) када се може приступити Светом Причешћу. Исто тако, многи верници посте и задњу недељу великих постова строго и онда се причесте.
- Када се причешћују ван поста, онда опет посте од понедељка до недеље. Међутим, пошто је основно правило да се Светом Причешћу не сме приступити без благослова духовника (свештеника), онда он може да да благослов да се пости само од среде до недеље или чак и краће, од петка, па чак и без поста. Наравно, ово важи само за оне који посте све годишње постове редовно. Они који повремено посте (мада тиме крше пост), а желе да се причесте ван поста, треба да посте од понедељка до недеље (али никад без благослова духовника-свештеника).