Лечи и ЧИСТИ ДУШУ ОД ГРЕХОВА! Да ли знате шта је ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊЕ? У КАНДИЛУ сваки православни дом МОРА да га има
Свету тајну освећења уља (јелеја) понегде зову јелеј освећење или јелеосвећење, а у Русији соборованије јер је по правилу врши сабор седморице свештеника, иако може и мањи број
Реч кандило долази од латинске речи цандела што значи свећа. У хришћанској Цркви, кандило се ставља испред Светих икона. Кандило које се налази испред Разапетога, у олтару, одржава се увек упаљеним и због тога се назива “неугасиво'' кандило.
Незаобилазан реквизит је у сваком православном храму или дому. Због сличности речи, неки га бркају с кадионицом за тамјан, међутим, кандило је светиљка, уљаница, тј., у њему гори фитиљ на уљу (грч. ϰανδήλος, лат. цандела: свећа, светиљка).
У ЦРКВУ БЕЗ МАРАМЕ - Вероучитељка открила, ево КАКО треба да се ОБУЧЕТЕ за одлазак на ЛИТУРГИЈУ, важи за жене и мушкарце
ЦРКВА ЈЕ ДОМ БОЖЈИ! Уколико НЕ ПОШТУЈЕТЕ његову кућу, не поштујете ни њега - отац Александар подсећа на ПРАВИЛА понашања у СВЕТИЊАМА
Кандило се такође ставља пред кућни иконостас и пали се свакога дана, у складу са православном традицијом. То је обичај који чува дубоку хришћанску симболику везану за Светлост Христову која обасјава сваког човека, загрева наду, која теши и саучествује у бескрајним сатима самоће.
Паљење кандила садржи у себи симболику даривања жртве поштовања и части према Богу и Његовим светитељима. Такође, симболизује Христову Свтлост која осветљује сваког човека, као што симболизује и познату Господњу заповест да ми, хришћани, треба да будемо светлост свету.
Јелеј, тј. уље које гори у нашим кандилима, '' јелеј Божији пресликава'' , пише Св. Симеон Солунски, дакле, милост Божију која се пројавила када се Нојев голуб вратио у барку да би означио крај потопа, носећи у кљуну маслинову гранчицу; или када је Исус, молећи се усрдно, залио капљицама свога зноја маслину, под којом је клечао оне страдалне ноћи на Маслиновој Гори. Наравно, сви знамо колико је бескрајно узвишенија од материјалне она унутрашња, светодуховна светлост. Писао је, дакле, богоносни отац Григорије Назијанзин: ''Осветлимо...... језик'', а допуњава његов критичар '' Да ли је то заиста постигнуто?'' - пише на сајту манастира Лепавина.
Света тајна јелеосвећења се може понављати више пута. На њој могу учествовати (по потреби и више пута годишње) сви верни, а освештано уље и брашно може користити сваки православно крштен и миропомазан верник. На посебан захтев, за ову Свету тајну болесник мора да се припреми покајањем и исповешћу својих прегрешења, а после или пре јелеосвећења причешћује се Светим Христовим Тајнама.
У наше време ову Свету тајну врше свештеници и појединачно, само на молбу верника и то углавном у време ванредних болести и већих искушења, а редовно се врши у току Великог и Часног Поста, на веће празнике и за време Божићног поста. Сви верни који учествују у Светој тајни јелеосвећења могу донети спискове укућана и сродника које предају свештенику.