Мали подсетник на ПРАВОПИС пред ПРАЗНИКЕ! Овако се правилно честитају НОВОГОДИШЊИ и БОЖИЋНИ ПРАЗНИЦИ - Употребљавате ли "СРЕТАН" или "СРЕЋАН"?
Приближавајући се новогодишњим и божићним празницима, важно је обратити пажњу на правописна правила како бисмо сачували језичку исправност у честиткама. Ево неколико смерница које треба имати на уму приликом честитања и писања честитки током овог веселог периода.
Православни Божић се честита речима "Христос се роди!" на шта се традиционално одговара са "Ваистину се роди!". Овај поздрав се користи међу православним верницима током Божићног периода, од Божића до Богојављења.
Међутим, јављају се и неки други изрази за честитање, па да се не бисмо огрешили и обрукали данас се подсећамо правописа.
ФАНТАСТИЧАН ТРИК ЗА ЧИШЋЕЊЕ ИГЛИЦА ОД ЈЕЛКЕ - Довољан је један састојак из КУХИЊЕ, за брзо и лако уклањање
Сме ли ПРАВОСЛАВАЦ да прославља НОВУ ГОДИНУ 31. децембра? Свештенство има јединствен СТАВ поводом СВЕТОВНОГ ДОЧЕКА
Велико и мало слово
Божић се правилно пише великим почетним словом, као и божићни поздрави као што су "Христос се роди" или "Мир божји, Христос се роди". Међутим, када се говори о божићним празницима уопште, користи се мало почетно слово:
"Срећни божићни празници!"
Честитање
На поздрав "Христос се роди" се одговара са:
"Ваистину се роди!"
Реч "Ваистину" значи стварно или заиста.
Такође, препоручено је користити облик "Христос" према Правопису, што је директно преузето из грчког језика, а у осталим падежима се уобичајено мијења као "Христа, Христу…".
Нова година или нова година?
Називи празника пишу се великим почетним словом, а ако је назив празника вишечлан – великим словом пише се само прва реч (осим ако је у саставу назива празника властито име). Тако се актуелни празници пишу – Нова година, односно Божић.
Исправно је написати: "Срећна Нова година!", "Срећан Божић!". Међутим, ако некоме пожелите срећну одређену годину, то се онда више не односи на сам празник, већ на предстојећу (данас већ текућу) годину, те је исправно написати: "Срећна нова 2013. година!".
Такође је исправно написати: "Срећни новогодишњи и божићни празници!". Наиме, придеви новогодишњи и божићни пишу се малим почетним словом.
Срећан или сретан
Норма стандардног српског језика прихвата обе варијанте овог придева, али даје предност облику срећан.
"Разједначавањем групе ћн у срећни, срећно, срећник, срећница добијени су облици сретни, сретно и сл. а промена је пренесена и у сретан. Мада норма признаје дублетизам срећан и сретан – предност треба давати облицима са ћ". (Матица српска, Нови Сад, 2010. година).