Може ли ПРАВОСЛАВАЦ да практикује ЈОГУ? Духовник проговорио о делотворности ове ИНДИЈСКЕ ВЕШТИНЕ, ево шта треба да се ради
Последњих година yoga је постала популарни начин вежбања, а међу практикантима постоји читав низ мотива због којих су је одабрали
Јога (санскрит: योग yóga - јединство) је древна метода саморазвоја пореклом из Индије, која подразумева употребу техника: физичких положаја (Асана), вежби управљања праном (енергијом) путем дисања (Пранајама), релаксационо-медитативних вежби (Пратјахара), концентрације (Дхарана), медитације (Дхјана) и самореализације (Самадхи).
У данашње време је захваљујући new аге покрету популарна и код нас. Мада се практикује искључиво као физичка дисциплина, међутим и даље одржава везу са изворном религијом.
Учитељи јоге кажу да је то склоп физичких и менталних вежби које за циљ имају успостављање психо-физичке равнотеже. Они сматрају да је то древна метода саморазвоја, као и наука о телу, уму, духу и здравом живљењу. Међутим, не коси ли се то са начелима наше православне цркве? Духовник баћушка Јован открива какав је став Цркве према јоги и могу ли је православни верници практиковати.
ПРАВОСЛАВНИ теолог ИЗНЕНАДИО јавност одговором на питање да ли жене ТРЕБА да НОСЕ МАРАМУ и сукње до пода када ИДУ У ЦРКВУ
Знате ли која БИЉКА је најважнија у ПРАВОСЛАВЉУ? Срби би требали да је имају стално код куће, штити од ЗЛИХ СИЛА и болести
Последњих година yoga је постала популарни начин вежбања, а међу практикантима постоји читав низ мотива због којих су је одабрали. Неки су ту јер желе да се ослободе болова и да буду физички активни, поједини су у потрази за душевним миром, а за друге јога је једноставно стил живота.
Ако некога ко се дуго бави yogom упитате зашто је одабрао управо ову активност, одговор ће најчешће бити да му она пружа неописиви спокој и мир душе. Они кажу да се на овај начин ослобађају од стреса, лоших мисли и негативних слутњи, те спречавају настанак депресије и анксиозности, елиминишу несаницу и јачају ментално здравље. Не раде ли то наша молитва и пост?
Изгледа да су људи под утицајем увезених система вредности почели да заборављају своје корене. За наше претке је окретање другој религији била највећа срамота, а данас је тренд. Ево шта представници Српске православне цркве мисле о томе.
- У техници јога вежби са фискултурне стране, нема ничег лошег, али она и без медитације није само фискултура. Јога се ослања на потпуно дефинисану религију и одговарајућу духовну праксу. Јога позе имају типично ритуалне покрете руку и прстију (као на пр. серија вежби Поклоњења Сунцу, која представља древни ритуал благодарења соларном хинду божанству), којих нема у обичним вежбама истезања, и директно су наслеђе хиндуизма (те специфичне позе руку и прстију видимо код древних хинду божанстава). Зар ово не вређа хиршћанску савест? Зар се јасно не види ритуално наслеђе хинду традиције?, каже свештеник и додаје:
- Православном хришћанину, дакле не приличи да иде код таквих 'под именом Јоге'.
- Помоћ за технику срца и истезања треба потражити код искусног старијег физиотерапеута, који се није 'уплео' ни са каквим религијским именом, него чисто медицинском вештином.
- На једном месту прочитах да сви ти који полажу руке на нас да би помогли или показали на нама неком вежбом или каквом терапијом, уколико се не исповедају редовно код духовника и редовно похађају цркву и не примају Свето причешће, делују негативно на православног хришћанина, зато се многи и за обичне ствари не излече и зато им трајно не буде боље.
- Индијска традиција претпоставља јогу од '8 степеника' (сад има и нешто што се зове 'хришћанска јога' у којој сједињују јогу и хришћанску молитву, али је њена хиндуистичко - будистичка духовна суштина несместива са хришћанском вером и може да уведе у заблуду), у којој испуњавање физичких вежби заузима безначајни део програма, док је тежиште на умном и моралном очишћењу и коришћењу психичких сила за самоусавршавање. Осам степеника су: пет ограничења, пет дисциплина, физички положаји, ширење животне енергије, унутрашња фокусираност, концентрација, медитација и уроњеност. Технике дисања су усмерене на буђење тзв. кундалини - успаване сексуалне енергије, која се сублимира у 'духовну енергију' и представља опасност, јер изводи психичку силу ван контроле.
- Толико на ово питање, одговор суштински је да је позадина 'паганизам' и додир са демонском науком под видом добра, закључује баћушка Јован.