ЂОКОВИЋ у реду чекао ПАРЧЕ НАФОРЕ! Ево шта симболизује ДЕЉЕНИ ХЛЕБ са литургије - ово сваки ВЕРНИК мора да зна
Нафора може да се шаље кући онима који из неког оправданог разлога нису могли да дођу у цркву на богослужење.
Антидор или нафора (грч. άντίδωρον – уместо дара) у православној литургији представља остатак просфоре из које је на проскомидији извађен Агнец.
У завршном делу литургије, док се чита 33. псалам, свештеник или архијереј који је служио тога дана Литургију раздаје антидор народу који се причестио и онима који се нису причестили Светим Тајнама.
Свештеник при томе изговара: „раздаје антидор свему народу на благослов и очишћење душе, јер је освећен и треба да га примају они који нису јели. Ако је неко и мало јео или пио, да не прима антидор.“
МОНАХ АРСЕНИЈЕ ТВРДИ ДА ПОСТОЈИ знак да носите ПОРОДИЧНО ПРОКЛЕТСТВО: "Само погледајте своју децу и видећете"
ОНИ ЖИВЕ НАЈДУЖЕ! Овај хороскопски знак је НАЈДУГОВЕЧНИЈИ према статистичким истраживањима
Тиме се постиже јединство свих оних који су се причестили, са онима који се нису причестили, а по речима апостола Павла: „Јер један је хљеб, једно смо тијело многи, пошто се сви од једнога хљеба причешћујемо.“ (1 Кор 10,17), пише Башта Балкана.
Пре 3 године Новак Ђоковић, који је тада бранио боје Србије на АТП купу у Аустралији, појавио се на Божићној литургији у Цркви Светог Николе у Бризбејну.
Српска заједница у овом аустралијском граду је била одушевљена Новаковим присуством који је стрпљиво слушао проповед и примио нафору.
Нафора се узима на следећи начин:
Полако у реду, прилази се свештенику који дели нафору. Када се дође на ред, прво се прекрсти, а затим на длан леве руке прекрсти се десни длан и приђе се свештенику, који на испружени длан ставља коцкицу нафоре.
Онда се свештенику целива рука, нафора се узима у уста и поједе, и полако се излази из цркве.