Најбитније ПРАВИЛО за прање ЗИМСКИХ ЈАКНИ у веш машини - Једну ГРЕШКУ сви праве, ево шта треба да убаците у бубањ да би била КАО НОВА
Као и било која друга врста одеће, зимска јакна се временом запрља.
Искусне домаћице имају фантастичан трик за прање перјаних јакни. Врло је једноставно, а уколико будете пратили све смернице, у јакни се неће створити грудвице.
На етикетама неких перјаних јакни стоји упозорење да се не смеју прати у веш машини, већ је неопходно носити их на хемијско чишћење. Ипак, машинско и ручно прање за неке јакне је дозвоиљено, али приликом прања у машини на већини јакни се појаве грудвице перја, што у великој мери отежава сушење. Жене за овај проблем имају генијалан трик.
Једна девојка поставила је питање како да правилно одржава своју зимску јакну јер јој се приликом прања у машини на 30 степени потпуно "изгрудвала" и "издувала". Ево који савет је добила.
- Све перјане јакне перем са три тениске лоптице, то је правило. Чак и на једној јакни из Америке на етикети на унутрашњој страни стоји детаљно објашњење. Касније иде у сушилицу са све тим лоптицама (можете овај корак и прескочити ако немате сушилицу), и буде сасвим нормалног облика кад се осуши, као и пре прања - написала је једна корисница форума ana.rs, а многе су се одмах сложиле да овај трик заиста "ради"
"Растресе перје и јакна буде у почетном стању кад се извади из машине и осуши. Не скупљају се громуљице као када се пере без лоптица", појаснила је друга чланица.
Поред тениских лоптица без којих више нећете никад прати зимске јакне, ево још неколико корисних савета.
Немојте прати више јакни одједном
Перјана јакна се током прања надује и заузме већину простора унутар бубња стога немојте препунити машину и перите само једну јакну.
Не користите класични детерџент
Пожељно је да јакне од перја перете с течним детерџентом за осетљиво рубље или пак специјализованим детерџентом за овај тип одеће.
Програм за осетљиво рубље
Свака машина има другачије програме, али за прање јакни од перја увек бирајте оне за осетљиво рубље током којег температура воде не прелази 30 или 40 степени
Избегавајте центрифугу
Јакне од перја не морате да перете више од једном или максимално два пута годишње, а када их перете немојте користити центрифугу.