Искористите ЈЕСЕЊИ РАСПУСТ на најбољи начин: Одморите се у "СРПСКОМ ХОЛИВУДУ", истражите Ваљевске ДРАГУЉЕ или упознајте ЗАВИЧАЈ БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Србија можда нема море, али зато има планине!
Иако је лето већ прошло, природни бисери Србије баш сада, током јесени, долазе до правог изражаја. Сада када природа испољава сву палету боја, а време је и даље пријатно и топло, сви они који нису летовали или желе опет на одмор могу да изаберу неку од фантастичних дестинација у Србији.
ЖЕЛЕЛА ЈЕ СВАДБУ БЕЗ ДЕЦЕ па је за њих смислила једну супер занимацију која се РОДИТЕЉИМА НИЈЕ СВИДЕЛА: "Моја породица и пријатељи су гомила незахвалних људи"
ДАНАС ЈЕ ПРАЗНИК ВЕРЕ, НАДЕ, ЉУБАВИ И ЊИХОВЕ МАЈКЕ СОФИЈЕ: Обичаји налажу да свако ко има ЖЕНСКО дете, треба да уради ОВО!
Одређене дестинације је најбоље посетити управо у јесен. Баш током јесењег распуста је право време да побегнете од градске вреве, стога смо издвојили три планине које су идеалан избор за целу породицу.
Искористите пријатне јесење дане и проведите их у природи уз занимљиве активности и предивне шетње са породицом.
Рудник
Рудник, планина која доминира Шумадијом, налази се око 100 км јужно од Београда, односно 15 км од Горњег Милановца. Варошица Рудник је смештена између 500 и 700 м надморске висине.
На Руднику има осам врхова изнад 1000 м надморске висине (занимљиво да има два који се зову "Јавор"), а највиши је Цвијићев врх (1132 м), раније познат као Велики Штурац. Највеће насеље на планини је варошица Рудник.
Због својих изванредних климатских услова (велика осунчаност током године, ваздушна струјања, висока јонизација ваздуха, незагађена природна средина) још 1922. године Рудник је био проглашен за ваздушну бању.
Ова дестинација је позната по натпису "Српски Холивуд" који се сматра једним од омиљених излетишта мештана, а на истом видиковцу налази се велика љуљашка са које се пружа фасцинантан поглед.
Варошица и планина су повезане асфалтним путем и великим бројем стаза здравља, а постоје и терени за мале спортове. Гости могу да планинаре до Цвијићевог врха и стрмог вулканског узвишења Острвице, на коме се налазе остаци Јерининог града. Градови су остаци турске вароши и тврђаве подигнуте на српском утврђењу званом Рудник у коме је умрла Проклета Јерина, а недалеко су рушевине муслиманске богомоље Мисе. На Руднику је било остатака античког (римског) и средњовековног рударства. Но, модерни површински копови углавном су уништили те остатке. Туристи могу да посете оближња историјска места Опленац и Таково, манастире Враћевшницу, Вољевчу, Благовештење и Никоље, а околина Рудника пружа могућност за лов на високу и ситну дивљач.
Између врха Јавор и Цвијићевог врха (са његове југоисточне стране) налази се резерват природе, природно добро "Велики Штурац", први пут стављено под заштиту 1956. године као строги природни резерват, површине 8 хектара. Спада у природна добра И категорије - природно добро од изузетног значаја.
У подножју планине постоји и етно село, а однедавно млади парови могу да се фотографишу и код новопостављене платформи на којој пише "И лове you". Током уживања у нетакнутој природи, у околини планине може да се посети неколико археолошких налазишта, на којима деца и одрасли могу боље да се упознају са древном историјом нашег подручја.
Дивчибаре
Дивчибаре из сезоне у сезону развијају своју туристичку понуду, те последњих неколико година постају један од најтраженијих простора за одмор у Србији.
Такође на само 100 километара од Београда, на планини Маљен, налази се прелепа оаза мира и природе која је тек у претходних неколико година постала популарна за шире масе. Градско насеље Дивчибаре идеално је за романтично или породично јесење путовање.
Само насеље смештено је на око 38 километара од Ваљева, а омиљено је путницима који су жељни одмора у природи. На Дивчибарама је стално насељено свега око 200 људи, те је место веома симпатично.
Стара легенда говори да је висораван добила назив у спомен на трагичну смрт једне девојке. У време великих летњих пљускова, млада чобаница се, несрећним случајем, утопила у набујалој реци Црној каменици. Да би сећање на њену судбину било очувано, у народу је висораван запамћена као Девојачке баре или Дивчибаре.
Дивчибаре су једно од најстаријих туристичких дестинација у Србији. Верује се да је и сам кнез Милош лично инсистирао да Дивчибаре откупи од Турака, одушевљен његовом божанственом природом и благотворном климом. Организовани туризам почиње да се развија давне 1926. године, када Дивчибаре постају омиљено место за одмор становника главног града.Ту титулу Дивчибаре су сачувале и до данашњих дана. Дестинација се из године у годину све више развија и значајно богати своју понуду, што је чини туристичким центром у који се можете изнова враћати.
Из Дивчибара полази неколико пешачких стаза које нису претерано изазовне, а најпознатија је она која води ка Црном врху. За децу би вероватно најзанимљивији био авантура парк на Маљену, где могу да учествују у бројним занимљивим и активним програмима. Поред тога у околини овог места налази се неколико манастира: Пустиња, Лелић и Ћелије.
Фрушка Гора
На непрегледном равничарском пространству, на простору некадашњег панонског мора, издиже се зелена брдовита оаза Фрушка гора. Смештена је у Војводини, и једна је од две планине које ова равница има. Припада типу острвских планина, са највишим врхом од 539 метара надморске висине-Црвеним чотом. Простире се у правцу исток-запад, у дужини од око 80 километара, а ширини 15 километара.
Фрушка гора има статус националног парка од 1960. године. Ова планина назива се и огледалом геолошке прошлости, како је на тој површини пронађено више од 160 животињских врста старих 123 милиона година. На овом простору налази се и преко 50 заштићених биљних врста, 200 врста птица, али и 17 манастира.
Можда најпознатије излетиште Фрушке Горе је Стражилово, место где је сахрањен песник Бранко Радичевић и до ког води прелепа, али помало стрма шумска стаза. Током шетње кроз шуму посетиоци могу да науче много тога о локалној вегетацији захваљујући таблама постављеним поред стазе.
Осим овога, Фрушка Гора поседује и изузетну културну вредност захваљујући скупини верских објеката чаробне архитектуре и великог историјског значаја. Наиме, добро је познато да се на овој планини налази 16 средњовековних манастира.
А иако је више није време за купање, током шетње туристи, а посебно љубитељи пецања, могу да обиђу и неке од бројних језера на тој планини, као што је на пример Башеновачко, Сотско или језеро Брује Ердевик.