Овако је ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ говорио о обичајима за Аранђеловдан - Ево која су народна веровања на овај дан и шта у сваком дому ТРЕБА ДА СЕ СПРЕМИ
Постоје обичаји према којима се за празник Аранђеловдан не спрема жито, а ево шта је о томе говорио патријарх Павле.
Српска православна црква и њени верници 21. новембра славе Сабор светог Архангела Михаила, у народу познатог као Аранђеловдан.
Слава је искључиво српски обичај, јер и кад је празнују припадници других народа, славе је као српски и Православни обичај. Крсна слава или Крсно име, важан део духовног и породичног живота Срба, за вернике представља најважнији и најрадоснији породични празник после Божића.
Према црквеном предању, анђео Михаило је први ступио у борбу са злим духом и то име по црквеном тумачењу, означава “оног који је као Бог”.
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА! Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
Никад НЕ НОСИТЕ СВОЈЕ СВЕЋЕ у Цркву! Не ради се о НОВЦУ, већ о ПРИРОДИ ЖРТВЕ - ево како ПРАВИЛНО да приступите СВЕЋЊАКУ
Како се Архангел Михаило сматра живим светитељем постоје обичаји према којима се за тај празник не спрема жито, али је патријарх Павле је говорио да обавезно треба спремати жито за Аранђеловдан.
– Кувана пшеница није симбол смрти, већ живота оних који су живели и који живе у вери са Богом и својом Крсном славом. Истина је, такође, да су сви свеци живи, јер у Богу нико не може бити мртав – Бог је Бог живих, а не мртвих – говорио је патријар Павле.
За Архангела Михаила се верује да је од Луцифера (ђавола) спасао многе анђеле и људске душе које је Бог одбацио. Због тога је најчешће на иконама представљен са копљем у руци које држи уперено ка Луциферу и гранчицом палме у другој шаци. Архангела Михаила у неким православним црквама називају још и “Бели анђео”.
Народно веровање каже да се према временским условима на тај дан, може одредити каква ће бити година. Какво је време на Аранђеловдан, тако ће бити током целе зиме и пролећа.
Аранђеловдан је по броју породица која га слави као крсну славу, други у Србији, одмах после Светог Николе.
Да ли ће Аранђеловдан бити прослављен уз посну или мрсну трпезу, зависи од тога на који дан пада.
Грци Архангела Михаила сматрају добрим духом који чува дом, а Срби му се исто тако моле када год им је потребна помоћ за себе и најближе.
Свети арханђео Михаило једна је од најчешћих српских крсних слава, била је слава и српске краљевске лозе Немањића.
Симбол борбе
Свети Архангел Михаило, симбол борбе против зла и сила небеска која прихвата душе умрлих мерећи им добра и зла дела, слика се на иконама и фрескама као небески ратник у војничкој опреми, са мачем, копљем и злим духом који, окован ланцима, лежи под његовим ногама.
Свети архангел Михаило, присутан не само у хришћанству већ и у свим религијама, обележен је црвеним словом у богослужбеном календару СПЦ.
Према народној поезији цар Душан славио је је светог архангела Михајла тако што је увек дочекивао госте стојећи, док му је анђео стајао на рамену.
Једне године, да ли од умора, или немара, он се превари па седе, а анђео се наљути, удари га по крилу, и одлете. Предање каже да је цар након тога месецима покушавао да се умилостиви архангелу Михаилу.