Обичаји код СРБА за САХРАНУ - Потребно је урадити ово, као знак поштовања и да ПОКОЈНИК изађе чист пред Бога
Постоји више обичаја које треба испоштовати, али најаутентичнији су купање покојника и "дворење".
Кад се догоди смртни случај - родбина умрлог нађе се пред многим проблемима. Осим разумљивог, емоционалног шока, стреса, појави се и мноштво недоумица које су тим веће ако је смрт наступила изненада. Људи тада покушавају да испоштују све православне обичаје како би отпратили покојног на вечни починак онако како доликује и како је богоугодно.
Постоје многи обичаји за које су верници у дилеми да ли их прописује Српска православан црква или су сујеверја, а највећи број њих је повезан са ритуалима везаним за покојника. Данас, захваљујући издању СПЦ "Посаветуј ме, оче" разрешавамо оне најулесталије.
Да ли тело и сандук умрлог треба да се окропе светом водом?
- У православном обреду сахране читамо: свештеник (или, ако нема свештеника, онда мирјанин) код куће нека окропи светом водом тело умрлога и ковчег његов споља и изнутра, и нека одмах стави (тело) у њега.
БОЖЕ САЧУВАЈ! Правио се пред ОПАСНИМ ПСОМ да ће УДАРИТИ БЕБУ да би видео његову реакцију (ВИДЕО)
КУМ није дугме - Сазнајте да ли кумство сме да се ОДБИЈЕ, навлачите ли тако ГРЕХ на себе и каква су веровања
Од кад се код православних верника двори мртвац и због чега?
- Обичаји дворења мртваца је прастар и постоји код свих православних народа, на један или други начин. Код древних Хришћана је већ постојао обичај тзв. панихида свеноћница и свеноћних богослужења и молитава, за покојне. Код православних Руса тај израз и данас постоји и односи се на оно што ми називамо парастос. Молитвено дворење покојника, представља молитву за покој његове душе. При томе су за вернике читани Псалми Давидови,
тако и за упокојене монахе, а за свештена лица - Еванђеља. У Црној Гори је и данас обичај читања над покојником, првенствено ноћу, тзв. Јованових глава, тј. одломака из Новог Завета.
Зашто се мртвац "купа" и облачи и од када је овај обичај?
Купање и облачење има практични значај, знак је поштовања покојника, али има и дубљи смисао. Тиме се покојник припрема да изађе чист пред лице Живога Бога. А пред Бога треба изаћи не само чисте душе него и тела.
Зашто се мртвацу одвезују руке и брада пред сахрану?
Смисао одвезивања је да не остане свезан ни у гробу јер је човек биће створено за слободу, и кад је жив и кад је мртав. То је и знак вере у бесмртност човекову и сведочења да је Бог човека створио не за ропство него - за слободу, и у овом и у оном свету.