ПРАВОСЛАВЉЕ
ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКА СУБОТА И ПОСЛЕДЊИ ДАН ПОСТА- Ево шта је СТРОГО ЗАБРАЊЕНО, многи верници не знају а важно је! Немојте се огрешити
Православна црква и верници данас обележавају други дан хришћанске жалости – Велику суботу. У питању је други дан хришћанске жалости, након Великог петка када је Христ разапет на Голготи, због чега се и Велика субота, коју је према веровању Исус Христос провео у Хаду, подземљу, и проводи се у молитви и тишини.
Јутрење Велике суботе у новије време не служи се рано изјутра, већ на Велики петак увече. Пред Христовим гробом, уз кађење и држање свећа, врши се слика Христовог погреба. Слави се победа Христова над смрћу и први пут се сазнаје да је ово благословена субота у којој Спаситељ лежи мртав.
У њој је Спаситељ уснуо, уз његово обећање да ће васкрснути у трећи дан. Верници целивају плаштаницу која је на Велики петак свечано изнета пред православне олтаре.
Народ у храмовима одговара молитвом на хорско појање анђела и са упаљеним воштаницама ишчекује Васкрсење, најрадоснији празник победе живота над смрћу који је основа хришћанске вере.
Овај обред се поштује у свим православним храмовима, а у Јерусалиму се сва догађања везују за Цркву Гроба Христовог, где верници сваке године на Велику суботу присуствују чудотворној појави “Благодатног огња”.
Данас је и последњи дан Великог поста.
Народни обичаји и веровања на овај дан
Велика субота је дан уочи Васкрса у коме се завршавају послови неопходни за дочек великог празника. Припрема се храна, украшава дом, а у неким деловима Србије се на овај дан фарбају јаја. У Хомољу месе колач – васкршњак – окићен босиљком, као и мањи колачићи. У југоисточном Банату месе колачиће који се после бдења носе на гробље. Гроб се прелива вином и окади.
На велику суботу се не ради у пољу и жене не раде ручне радове. Верује се и да би на Велику суботу требало да се учини какво добро или милосрдно дело да би “некоме кренуло”.
Када је овај дан у питању многи православци су у недоумици да ли треба постити на Велику суботу или не.
Свештеници, наиме, кажу, да иако субота важи за дан када се по правилу не пости, а за време поста решава се на уљу, на Велику суботу треба постити исто као и на Велики петак.
У нашем народу постоје многа веровања и обичаји на овај дан. У народу је позната и под називом завалита субота, јер се верује да ове седмице треба учинити неко добро дело.
Ручни рад, вез, лов и риболов су послови које верници треба да избегну, а посебно у руралним срединама није дозвољено клање стоке или живине.
У околини Лесковца постоји назив дугачка субота који указује на дуге муке Христове на распећу. У Босанској крајини и Херцеговини зову је и црвена субота јер се тамо углавном ускршња јаја боје на овај дан и то најчешће у црвену боју.
ВЕРОВАЊА И ОБИЧАЈИ
Постоји народно веровање да на Велику суботу мора да уради неко добро или милосрдно дело како би некоме кренуло набоље у животу.
Као и код сваког хришћанског празника, постоји и неколико забрана, а ово су најпознатије:
Не би требало да се веселите, већ да дан проведете у тишини, молитвама, уз посну храну.
Не будите лењи, већ пораните и завршите послове који се тичу дочека и прославе великог празника.
Немојте ништа да шијете, крпите и радите било какве ручне радове.
Данас не радите ништа у башти или пољу јер према веровањима данас то не треба радити.
Ево шта би православни верници требало да раде у току данашњег дана…
Дан би требало провести у тишини, молитвама, уз посну храну.
Требало би поранити и завршити све послове неопходне за дочек и прославу великог празника.
Очистите кућу, такође рано ујутру.
Немојте ништа да шијете, крпите и слично, а верује се да тог дана не треба ништа радити у башти или пољу.
Умесите колаче које ћете јести за Ускрс.
Уколико нисте већ офарбали јаја, то можете да урадите данас, а у неким деловима Србије Велика субота је дан када се јаја фарбају искључиво у црвену боју.
Увече се једе само хлеб и пије само вода.
Учините неко добро дело, јер се верује да ће вам у том случају наредна година бити успешнија.
Србија Данас/Nsuzivo.rs/Курир/Пренела: Т.О.