Како се постављају ИКОНЕ У ДОМУ? Влада уверење да морају бити искључиво на ИСТОЧНОМ ЗИДУ, али протојереј открива шта је заправо ИСТИНА
Право хришћанство не би смело да буде слепо везано за слово закона
Као што сваки верник зна, икона није тек само лепа слика и данак моди, већ слика пред којом се молимо за заштиту нас и наше породице. Она није украсни елемент, али ни талисман за срећу, па се саветује да приликом одабира места за ову свету слику обратите пажњу на хришћанску традицију и обичаје.
При постављању на зид се увек треба пазити на две ствари: ка којој страни света су окренуте и какав им је распоред. Верници треба да знају да иконе представљају малу цркву у њиховој кући и да зато строго поштују православне обичаје.
ДАНАС ЈЕ ПРАЗНИК ВЕРЕ, НАДЕ, ЉУБАВИ И ЊИХОВЕ МАЈКЕ СОФИЈЕ: Обичаји налажу да свако ко има ЖЕНСКО дете, треба да уради ОВО!
"Жена сме бити САВРЕМЕНА и ЛЕПА": Многи сматрају да се у ЦРКВУ не сме са ШМИНКОМ и БЕЗ МАРАМЕ, архимандрит коначно открива ИСТИНУ
Из 91. канонског правила Светог Василија Великог (узетог из 27. главе Књиге о Духу Светоме блеженом Амфилохију), које улази у састав Књиге Правила, то јест црквених канона општеобавезних за све православне хришћане, сазнајемо да су се хришћани приликом савршавања молитви одвајкада окретали истоку:
"'Које нас је Писмо научило да се у молитви окрећемо ка истоку?' Пита свети Василије и даље појашњава: 'Јер сви гледамо ка истоку за време молитве, али мало на је који знамо, да кроз то тражимо древни рај, који је Бог засадио у Едему на истоку (Пост.2,8)'.
Прво и основно правило при постављању православних икона у стану или кући којег би требало да се придржавате налаже да ова света слика буде на источном зиду почасне, главне просторије. Међутим, пошто се ни стамбене зграде, а ни породичне куће, не оријентишу као православни храмови (исток-запад), често није могуће да источни зид буде празан, да би се на њему поставиле иконе. Понекад су на тој страни прозори, врата, излаз на терасу или двориште. У том случају иконе бисте требало да поставите на јужни или северни зид, а друго правило гласи - потпуно избегавати стављање на западни зид.
Протопрезвитер Милан Ристивојчевић је решио да једном за свагда стане на крај општој конфузији о постављању икона које представљају умањену Божју кућу у нашем дому:
- Према правилима свете Православне Цркве, приликом молитве треба да окренемо ка истоку, услед чега су и олтари храмова окренути ка истоку. Уједно, оправдано је и то што се, према веома старом благочестивом руском обичају, иконе у домовима стављају у 'почасни угао', то јест у најлепши и најистакнутији, који је најпогоднији за постављање икона. Иконе се постављају у угао зато што је Господ Исус Христос Себе назвао 'Крајеугаоним Каменом' Цркве коју је основао, па природно треба да буде и 'Крајеугаони Камен' сваког хришћанског дома – 'мале цркве', што се символички и представља постављањем светих икона у најлепшем углу куће. Само по себи се разуме да од свих углова треба одабрати онај који је најприкладнији и најдоличнији да би ту биле постављене иконе.
- Осим тога, као древни обичај код нас је било прихваћено да се при уласку у кућу пре свега окрене лицем према светим иконама и да се пред њима начине три поклона, уз осењивање себе крсним знамењем, па да се тек потом поздрављају домаћини. Зато је природно да иконе треба да буду постављене у оном углу који први, да тако кажемо, 'пада у очи' ономе ко улази у собу. Такав најистакнутији и најприкладнији угао собе обично се и бира за постављање икона и назива се 'почасни угао', понекад чак и независно од тога да ли јекренут ка истоку или не. Наравно, треба се трудити да се изабере онај угао који је окренут ка истоку, али уједно и имати на уму како у истинском хришћанству не би смело да буде такве претеране и слепе привезаности за 'slovo закона', у крајњој линији – онда када је реч о чисто обредном аспекту: Богу се можемо молити и клањати свуда, у свим правцима, на сваком месту владавине Његове (Пс.102,22), а не само када смо окренути ка истоку.