Поделила КУЋНЕ ПОСЛОВЕ са мужем па подигла БУРУ на мрежама: "Нема шансе да ћу ја да износим ђубре!"
Питање око којег су увек подељени мушкарци и жене, а чињеница је да "договор кућу гради".
Чини вам се да нема краја списку кућних послова? Из тог разлога, једна млада жена је одлучила да подели послове на "женске" и "мушке".
Сара Берлингер (26) се недавно са својим дечком уселила у стан у Лондону и на ТикТоку је објаснила како она и њен дечко успевају да избегну свађе око кућних послова.
"Имамо послове за жене и послове за мушкарце", објаснила је, пише Daily.
"Недавно је нешто исцурело из канте и направила се локва течности на дну. То је био мушки посао. Куповина намирница? То је женски посао", рекла је Сара у видеу.
Сарин списак обавеза укључује чишћење, брисање прашине и пуњење машине за судове, док њен дечко Лори износи смеће и усисава.
Сара није једина која је одлучила да одвоји кућне послове према полу, иначе познате као "ружичасти" и "плави" послови. На то се одлучила и Еби-Мај, која живи у Лондону са својим дечком.
"Нешто контроверзно што имамо у нашем дому су ружичасти и плави послови. Ружичасте послове обављам ја јер сам девојка, а плаве послове мој дечко. Прање веша је ружичасти посао, али изношење смећа је плави посао. Спремање кревета је ружичасти посао. Ако ујутро не спремим кревет, неће бити спремљен", објаснила је Еби-Мај.
Код Еби-Мај плави послови укључују и враћање ствари на висока места, отварање врата и ношење ствари попут торби, намирница, кључева, сунчаних наочара или било чега другог. Куповина честитки за нечији рођендан или промишљених поклона је ружичасти посао, али плаћање тих поклона је ипак плави посао. Она је чак проширила ову шифру боја да би укључила љубичасту за "прелазне послове".
"Прелазни послови укључују пуњење машине за судове и припремање доручка", објаснила је.
Неки корисници друштвених мрежа у коментарима су изразили нелагоду због поделе послова.
"У 21. смо веку. Плави и ружичасти послови, озбиљно?", "Зашто то не могу бити само послови и ко год радије нешто ради, то и ради, само да је равноправно?", "То је стварно чудно", само су неки од коментара неслагања.
Међутим, било је и људи који су подржали овакву поделу послова.
"Да плавим и ружичастим пословима у мојој кући! Нема ту ничег мизогиног или с*ксистичког. Само не желим да износим канте", написала је једна корисница.
"Људи у коментарима треба да се разведре. Нема шансе да ја износим канте", додала је друга.
На друштвеним мрежама постоји гомила видеозаписа у којима људи објашњавају како су своје кућне послове поделили на "мушке" и "женске". Тако је, на пример, стругање леда с аутомобила на друштвеним мрежама одређено као плави посао. Девојке које живе у стану у којем су искључиво жене делиле су обављање плавих послова на ТикТоку под хасхтагом #blueandpinkjobs. Овај тренд на друштвеним мрежама је настао након што је истраживање Старлинг Банк показало да кућни послови нису равноправно подељени у британским везама.
Закључено је да су жене одговорне за 10 од 14 анализираних задатака, док су мушкарци обично одговорни за четири.
"Подела различитих послова прати укорењене родне стереотипе. На пример, пет пута је вероватније да ће традиционални 'кућни' задаци попут чишћења пасти на жене него на мушкарце, уз поспремање. Жене такође имају шест пута већу вероватноћу да ће прати веш и два пута је вероватније да ће се бринути о заједничким кућним љубимцима", закључак је истраживања.
Родни стереотипи функционишу у оба смера. Старлинг Банк је открила да је вероватније да ће мушкарци преузети одговорност за послове на отвореном, 12 пута је вероватније да ће се бринути о одржавању аутомобила и више него двоструко вероватније да ће бити одговорни за баштованство.